5 zasad bezpiecznego prania
Pranie to prosta czynność tylko z pozoru. Nieumiejętne wykonywane, może doprowadzić nawet do zniszczenia ubrań.
Jak skutecznie prać, by rzeczy wyglądały jak nowe?
Segregacja ubrań
Nie powinna się ograniczać tylko do dopasowywania rzeczy kolorami. Zwróć uwagę także na materiał. Nie pierz razem z pościelą i ręcznikami skarpetek lub bluzek (nawet, gdy ich kolory są zbliżone). Zazwyczaj skarpetki są bardziej zabrudzone, przez co mogą spowodować szarzenie innych tkanin. Nie wrzucaj razem do prania ubrań i koców, ponieważ chłoną dużo wody, przez co reszta może się źle uprać. Staraj się prać osobno ubrania wykonane z wełny, ponieważ ich drobne kłaczki przyklejają się do reszty rzeczy.
Wybór detergentów
Dodając środek czyszczący do pralki, przyjmij zasadę: co za dużo, to niezdrowo. Zbyt dużo detergentu powoduje obfite pienienie, słabsze tarcie i w efekcie mniejszą skuteczność prania. W dodatku nierozpuszczony proszek może się osadzać na tkaninie. Jeśli chcesz, by ubrania zachowały kolory, możesz do płynu do płukania dodać łyżkę octu.
Wybór programu
Pierz raczej w niższych temperaturach. Nowoczesne proszki usuwają brud już w 30° C i 40° C. Wybieraj także niską moc wirowania (400-600 obr./ min.), wyższa może mechacić tkaniny przez ich wzajemne pocieranie się w pralce.
Pranie delikatne
Rzeczy wykonane z delikatnych tkanin, np. jedwabiu, możesz prać w pralce. Ale nastaw program do prania delikatnego/ ręcznego oraz wybierz jak najniższą temperaturę wody. Jeśli decydujesz się na pranie ręczne, wybieraj płyny zamiast proszków, ponieważ lepiej rozpuszczają się w wodzie.
Suszenie
Mokre ubrania najlepiej wieszać na suszarce. Gorący kaloryfer może niszczyć. Latem najlepiej wywieszać ubrania na zewnątrz. Przed powieszeniem przewróć ubranie na drugą stronę, by nie wyblakło od słońca.
Więcej w serwisie: