5 zasad bezpiecznego prania

Pranie to prosta czynność tylko z pozoru. Nieumiejętne wykonywane, może doprowadzić nawet do zniszczenia ubrań.

Aby nie zniszczyć tkanin w praniu, trzeba znać kilka podstawowych zasad
Aby nie zniszczyć tkanin w praniu, trzeba znać kilka podstawowych zasad123RF/PICSEL

Jak skutecznie prać, by rzeczy wyglądały jak nowe?

Segregacja ubrań
Nie powinna się ograniczać tylko do dopasowywania rzeczy kolorami. Zwróć uwagę także na materiał. Nie pierz razem z pościelą i ręcznikami skarpetek lub bluzek (nawet, gdy ich kolory są zbliżone). Zazwyczaj skarpetki są bardziej zabrudzone, przez co mogą spowodować szarzenie innych tkanin. Nie wrzucaj razem do prania ubrań i koców, ponieważ chłoną dużo wody, przez co reszta może się źle uprać. Staraj się prać osobno ubrania wykonane z wełny, ponieważ ich drobne kłaczki przyklejają się do reszty rzeczy.

Wybór detergentów
Dodając środek czyszczący do pralki, przyjmij zasadę: co za dużo, to niezdrowo. Zbyt dużo detergentu powoduje obfite pienienie, słabsze tarcie i w efekcie mniejszą skuteczność prania. W dodatku nierozpuszczony proszek może się osadzać na tkaninie. Jeśli chcesz, by ubrania zachowały kolory, możesz do płynu do płukania dodać łyżkę octu.

Wybór programu
Pierz raczej w niższych temperaturach. Nowoczesne proszki usuwają brud już w 30° C i 40° C. Wybieraj także niską moc wirowania (400-600 obr./ min.), wyższa może mechacić tkaniny przez ich wzajemne pocieranie się w pralce.

Pranie delikatne
Rzeczy wykonane z delikatnych tkanin, np. jedwabiu, możesz prać w pralce. Ale nastaw program do prania delikatnego/ ręcznego oraz wybierz jak najniższą temperaturę wody. Jeśli decydujesz się na pranie ręczne, wybieraj płyny zamiast proszków, ponieważ lepiej rozpuszczają się w wodzie.

Suszenie
Mokre ubrania najlepiej wieszać na suszarce. Gorący kaloryfer może niszczyć. Latem najlepiej wywieszać ubrania na zewnątrz. Przed powieszeniem przewróć ubranie na drugą stronę, by nie wyblakło od słońca.

Więcej w serwisie:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas