Reklama

7 sposobów skutecznego oszczędzania

Przy odrobinie silnej woli i konsekwencji możesz co miesiąc zaoszczędzić nawet 300 zł. Podpowiemy, jak to zrobić.

1. Rozrywka w środku tygodnia

Gdy oszczędzamy, nie musimy całkowicie rezygnować z przyjemności i rozrywek. Większość kin przynajmniej raz w tygodniu oferuje bilety nawet o 50 proc. taniej. Mniej o ok. 40 proc. zapłacimy także w kinach studyjnych. O zniżki pytajmy również w kasach teatrów lub kupujmy tzw. wejściówki.

2. Kontrola wydatków

Aby skutecznie oszczędzać, musimy wiedzieć, ile i na co wydajemy. Przez miesiąc zbierajmy wszystkie paragony. Poprośmy też bliskich, aby przynosili je do domu. Pod koniec miesiąca sprawdźmy wydatki. Dzięki temu zorientujemy się, które są zbędne. Zrezygnujmy z nich, a pieniądze odłóżmy.

Reklama

3. Polecenie przelewu

Dobrym sposobem na gromadzenie kapitału jest odkładanie pewnej kwoty z każdej pensji. Wydajmy w swoim banku polecenie przelewu na konto oszczędnościowe. Tylko na początku odczujemy brakującą kwotę. Potem nauczymy się gospodarować bez niej.

4. Mniej używek

Dzięki rzuceniu palenia moglibyśmy zaoszczędzić ok. 5000 zł rocznie. Palacze wiedzą jednak, że nie jest to łatwe. Aby oszczędzanie nie wiązało się z dużymi wyrzeczeniami, zrezygnujmy przynajmniej z 1/4 wypalanych papierosów. W ten sposób również sporo zyskamy, bo aż 1250 zł rocznie.

5. Szybkie sprawunki

Zastanówmy się wcześniej, co kupić i zróbmy to jak najszybciej. Błądzenie między półkami zwykle kończy się nieplanowanymi wydatkami. Po zakupach jedźmy prosto do domu. Nie odpoczywajmy w kawiarenkach czy restauracjach znajdujących się centrach handlowych, bo będzie nas to kosztowało dodatkowe 10-20 zł za kawę i ciastko.

6. Zysk ze sprzedaży

Większość z nas bierze nowy telefon, gdy kończy się umowa z operatorem, a stary rzuca w kąt. Nie gromadźmy niepotrzebnego sprzętu. Jeśli go nie używamy, sprzedajmy. Możemy to zrobić w specjalnym punkcie skupującym używane telefony lub na aukcjach internetowych.

7. Domowe tańsze

Korzystanie z pracowniczej stołówki lub baru jest bardzo wygodne, ale kosztowne. Przygotowanie rano kanapki albo sałatki lub zapakowanie przyrządzonego poprzedniego dnia obiadu zabiera nie więcej niż 10 minut. Przynośmy jedzenie ze sobą do pracy, a zaoszczędzimy nawet 300 zł miesięcznie. Będziemy też zdrowiej się odżywiać.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy