8 sposobów na pestycydy

Możesz się ich pozbyć z żywności za pomocą niedrogich, domowych specyfików. Usuwają one nie tylko chemiczne środki ochrony roślin, ale i bakterie, grzyby oraz pasożyty.

Pestycydy konserwują żywność i ją chronią. Jednak ich duże dawki nasilają ryzyko nowotworów, zaburzeń hormonalnych i układu nerwowego. Usuwaj je więc zawsze przed spożyciem.
Pestycydy konserwują żywność i ją chronią. Jednak ich duże dawki nasilają ryzyko nowotworów, zaburzeń hormonalnych i układu nerwowego. Usuwaj je więc zawsze przed spożyciem. 123RF/PICSEL

Jeżeli chcesz uniknąć szkodliwych substancji, najlepiej jedz produkty bez chemii, np. ze znakiem BIO lub uprawiane przez siebie czy zaufane osoby. Ale nie zawsze są one dostępne, więc po zakupie oczyszczaj owoce i warzywa z pestycydów, czyli chemicznych środków ochrony roślin. Myj je pod bieżącą wodą i szoruj szczoteczką. 

A potem użyj jednego z poniższych sposobów, dzięki którym pozbędziesz się niepożądanych substancji. Wybierz ten, który odpowiada ci najbardziej. Sama możesz zrobić preparaty

1. Wyciąg z pestek grejpfruta

Jeśli produktów nie można moczyć (np. truskawek i jagód, które nie znoszą długiej kąpieli), zrób domowy spray oczyszczający. Do szklanki wody dodaj 10 kropli wyciągu z pestek grejpfruta (11 zł/500 ml), który niszczy bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Wlej preparat do spryskiwacza. Spryskaj nim truskawki albo  jagody i zostaw je na godzinę. Następnie wypłucz je w dużej ilości czystej wody.

2. Ekstrakt z pestek winogron i soda

Do litra wody dodaj łyżkę sody oczyszczonej (6 zł/kg) i zanurz produkty minimum na 5 minut. W wodzie pojawią się wówczas tłustawe plamy, może ona zmienić kolor na żółtawy lub zielonkawy. To właśnie spłukane środki chemiczne.

3. Roztwór soli

Możesz również namoczyć owoce w wodzie z solą morską (albo kuchenną). W dwóch litrach wody rozpuść trzy łyżki soli (dobrze jest też dodać szklankę octu). Mocz w nich produkty przez 10 minut, a potem opłucz pod bieżącą wodą.

4. Ocet lub kwasek cytrynowy

Jeżeli najpierw do oczyszczającej kąpieli użyłaś sody, warto potem namoczyć owoce i warzywa w kwaśnym roztworze, który niszczy też bakterie, grzyby,  pasożyty. Do litra wody wlej pół szklanki octu lub wsyp dwie łyżeczki kwasku cytrynowego (15 zł /1 kg). Zamiast niego możesz użyć soku z cytryny. Namocz warzywa w roztworze na kolejne trzy minuty. Na koniec opłucz je w czystej wodzie.

5. Woda utleniona

W przypadku cytrusów przydatna jest też 3% woda utleniona. Odmierz łyżkę stołową na litr wody. Zanurz owoce na 20-30 minut, potem wyłów je, wypłucz w czystej wodzie i osusz.

6. Cytryna, soda

Podobnie będzie działał środek w sprayu, który ma w składzie dwie łyżki soku z cytryny i dwie kopiaste łyżki sody oczyszczonej rozcieńczone w szklance wody.

7. Ekologiczne środki

Jeśli wolisz sięgnąć po gotowce, w sklepach ekologicznych dostaniesz preparaty usuwające środki ochrony roślin, nawozy i bakterie. Pół litra płynu to koszt 15-40 zł. Może on zawierać m.in. kwasek cytrynowy, kwas mlekowy, jabłkowy, wyciąg z rzodkwi, aloesu, grejpfruta, sodę.

8. Ozon

Ten gaz (w stężeniu większym niż to, w którym występuje naturalnie w powietrzu) ma również działanie dezynfekujące. Wytwarzają go urządzenia (ozonatory) dostępne w sklepach AGD (koszt domowego aparatu to 200-300 zł). Ozonować możesz nim warzywa i owoce albo wodę, w której je wypłuczesz. Warto jednak zaznaczyć, że oczyszczone warzywa i owoce należy jeść na bieżąco, najlepiej w dniu, w którym usunęłaś z nich środki ochrony  roślin. Produkty pozbawione pestycydów psują się bowiem nieco szybciej.

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas