ABC pielęgnacji podłóg
Dobrze pielęgnowana podłoga posłuży przez wiele lat. Przez codzienne użytkowanie narażona jest na wiele uszkodzeń. Oto porady, dzięki którym dowiesz się czego się wystrzegać oraz co stosować w trakcie mycia różnych typów posadzek, aby cieszyć się ich zadbanym wyglądem przez lata.
Pielęgnacja drewnianej podłogi lakierowanej
Drewniane podłogi zazwyczaj pokryte są warstwą lakieru, który chroni je przed trwałymi zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Lakier jest jednak wrażliwy na ścieranie, dlatego należy uważać w trakcie przesuwania mebli i wystrzegać się chodzenia po parkiecie w szpilkach oraz butach, na których może osadzać się piasek.
Lakierowaną podłogę należy regularnie odkurzać, wykorzystując szczotkę z miękkim włosiem, twarde mogą porysować drewno. Myjąc parkiet nie można używać zbyt dużej ilości wody oraz detergentów.
Od czasu do czasu warto zabezpieczyć drewnianą podłogę środkami pielęgnacyjnymi, takimi jak nabłyszczacz czy pasta do podłóg. Podklejenie mebli filcem zabezpieczy lakier przed porysowaniem. Raz na kilka lat warto rozważyć cyklinowanie.
Pielęgnacja drewnianej podłogi olejowanej
Pielęgnacja podłogi olejowanej nie różni się znacząco od tej lakierowanej. Należy ją odkurzać miękką szczotką, myć małą ilością wody oraz zabezpieczać przed porysowaniem i naniesieniem piasku.
Raz na kilka miesięcy warto nanieś nową warstwę oleju. Stosowanie środków pielęgnacyjnych zabezpieczy ją przed szybkim zniszczeniem.
Pielęgnacja paneli
Panele najlepiej odkurzać z użyciem miękkiej szczotki. Podczas mycia należy uważać z ilością wody i detergentów.
Panele powinno się czyścić zgodnie z ich ułożeniem. Można je myć z dodatkiem płynu do naczyń lub octu. Nabłyszczanie za pomocą środków dostępnych w sklepach odświeży ich wygląd i zakonserwuje.
***Zobacz także***
Pielęgnacja płytek
Podłogę złożoną z płytek należy dokładnie odkurzyć (miękką szczotką) lub zamieść, a następnie umyć wodą z dodatkiem detergentu przeznaczonego do materiału tego typu.
Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę są fugi. Gromadzi się tam brud i wilgoć, co może prowadzić do powstania pleśni. Usuniesz ją za pomocą octu i sody.
Połącz dwie szklanki ciepłej wody ze szklanką octu. Dodaj łyżkę sody. Mieszankę nanieś w przestrzeń między płytkami i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie wytrzyj fugi mokrą szmatką. Jeśli zabrudzenia są ciężkie do usunięcia, zaopatrz się w specjalny płyn do czyszczenia fug.
Pielęgnacja podłóg z marmuru
Do zachowania dobrej kondycji podłóg marmurowych należy zabezpieczyć ją przed porysowaniem, poprzez podklejenie mebli filcem i unikania chodzenia w szpilkach po posadzce.
Podłogę należy odkurzać miękką szczotką, choć może ona uszkodzić podłogę, dlatego lepszym pomysłem będzie dokładne zamiatanie. Do mycia najlepiej użyć szmatki z mikrofibry lub mopa o delikatnym włosiu. W sklepach dostępne są specjalne mydła i pasty do konserwacji marmuru.
Zobacz także:
***Zobacz także***