Balkon w cieniu
Daje nam wiele wytchnienia w upalne dni. Wymaga jednak starannego dobrania takich roślin, które nie potrzebują słońca, by pięknie kwitnąć.
Begonia to roślina, która ma ozdobne kwiaty, ale także liście. Begonia bulwiasta wielkokwiatowa chętnie uprawiana jest na balkonie lub w domu. Lubi stanowisko lekko zacienione i żyzną glebę. Podlewanie umiarkowane, ale nie można zalewać korzeni ani zraszać rośliny. Dlatego nie poleca się jej do uprawy w ogrodzie, gdyż długotrwałe deszcze mogą jej zaszkodzić.
Hortensja ogrodowa lubi lekki cień, zaciszne i wilgotne miejsca. Dla niebieskich odmian ziemia powinna mieć odczyn pH 4,5-5,0, dla różowych i czerwonych - 5,5. Kwitnie obficie całe lato, dlatego wymaga nawożenia. Do uprawy doniczkowej najlepiej nadają się hortensje ogrodowe i piłkowane.
Lobelia jest rośliną jednoroczną. Kwitnie obficie całe lato aż do jesieni. Świetnie nadaje się do skrzynek balkonowych. Gdy po przekwitnięciu traci na urodzie, należy ją obciąć i roślina powtórzy kwitnienie. Dobrze znosi niedostatek słońca. Wtedy kwiaty ma intensywnie wybarwione. Wymaga regularnego podlewania.
Brunera wielkolistna nazywana jest również niezapominajką kaukaską. Hodowana dla wyjątkowo dekoracyjnych liści. Nadaje się na półcieniste balkony, tarasy lub rabaty. Jest całkowicie mrozoodporna.
Fuksja ułanka potrzebuje rozproszonego światła i wilgotnego podłoża. Kwitnie całe lato. Na zimę koniecznie trzeba przenieść ją do pomieszczenia widnego i chłodnego. Trzeba też ograniczyć podlewanie i o 1/3 skrócić jej pędy.
Niecierpek urośnie na każdym stanowisku, ale najbardziej lubi miejsca lekko zacienione. Ciekawostką jest to, że niecierpki potrafią wystrzelić swoje nasiona na odległość kilku metrów. Na zimę można przenieść go do domu i postawić w jasnym miejscu. Jest szansa, że znów zakwitnie.