Bambusowe ręczniki? Rozkosz dla skóry
Ich właściwości są doceniane przez środowisko medyczne na całym świecie. Chętnie korzystają z nich salony SPA. Dlaczego? Ręczniki z włóknami bambusa mają właściwości antybakteryjne. Ale to nie jedyna ich zaleta.
Cena a jakość
Często są ze sobą związane. Jednak niższa cena nie zawsze oznacza złą jakość, a wysoka nie gwarantuje, że otrzymasz dobry towar. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze ręczniki.
Rodzaj bawełny i sploty
Chłonność i miękkość ręcznika zależy od rodzaju przędzy i jej splotu. Przyjrzyj się uważnie ręcznikowi. Ważna jest długość i grubość pętelek. Im są cieńsze i gęściej utkane, tym lepiej ręcznik chłonnie wodę. Szczególnie ceniona jest bawełna egipska. Jej włókna są długie, miękkie i bardzo trwałe. Oryginalny ręcznik z takiej bawełny musi mieć na metce informację o składzie: bawełna egipska (100% egyptian cotton). Obejrzyj też materiał podstawowy, z którego wychodzą pętelki. Powinien być gęsto utkany i miękki, bo to w niego wsiąka woda. Pętelki gorszych ręczników są grubsze, a tkanina podstawowa ma rzadszy splot.
Ważna gramatura
To istotny parametr przy wyborze ręcznika. Na gramaturę (gramy na metr kwadratowy) ma wpływ liczba i długość pętelek oraz gęstość znajdującej się pod nimi tkaniny. Im wyższa gramatura, tym grubszy i bardziej chłonny ręcznik. Jeśli nie jest podana na metce, zapytaj sprzedawcę. W domu określisz ją sama, kładąc produkt na wadze. Ręcznik o wymiarach 50 x 100 cm o gramaturze 500 powinien ważyć ok. 250 g, a o gramaturze 400 - ok. 200 g. Pamiętaj jednak, że im wyższa gramatura, tym dłużej ręcznik schnie.
Skręt włókna
Przędza na ręczniki zwykle jest skręcana, aby była bardziej trwała. Ale są i takie, których włókna się rozkręca, aby były bardziej puszyste, chłonne i lepiej schły. Mogą jednak pylić i pozostawiać ślady na innych, z którymi są prane. Ręczniki o takich właściwościach oznacza się nazwami: Zero twist i Low twist.
Test wody
Jeśli nie jesteś pewna, czy ręcznik będzie skutecznie wchłaniał wodę, nie kupuj od razu kilku sztuk. Wybierz najmniejszy (i najtańszy) i przeprowadź w domu test. Najpierw go wypierz, aby usunąć z tkaniny substancje chemiczne użyte w procesie produkcji, które znacznie ograniczają chłonność. Następnie wylej na ręcznik kilka kropli wody. Jeśli natychmiast wsiąknie i pętelki pozostaną prawie suche, oznacza to, że ręcznik dobrze chłonie wodę. Czasem trzeba wyprać go kilka razy, aby uzyskał właściwą chłonność.
Z bambusem
Jeśli szukasz luksusu za przystępną cenę, wybierz ręczniki z domieszką bambusa lub droższe z czystego bambusa. Mają jedwabisty połysk i są bardzo miękkie. W dotyku przypominają jedwab, ale są od niego znacznie trwalsze i tańsze. Bambusowe ręczniki o wiele lepiej chłoną wodę niż wykonane z bawełny. Są też hipoalergiczne. Uprawa bambusa nie wymaga bowiem stosowania środków chemicznych i pestycydów. Tkaniny wykonane w 100 proc. z włókien bambusa mają również właściwości antybakteryjne.
Jak dbać o ręczniki?
Na trwałość i miękkość ręczników duży wpływ ma sposób ich prania i używane do niego środki. Ręczniki pierz osobno, ponieważ mogą pozostawiać kłaczki na innych ubraniach. Oddziel też białe od kolorowych. Bęben pralki wypełnij tylko do połowy, wtedy ręczniki zostaną dobrze uprane i dokładnie wypłukane.
Wybierając temperaturę prania, stosuj się do zaleceń producenta. 60°C wystarczy, by pozbyć się bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Pranie w 90°C niekorzystnie wpłynie na trwałość i miękkość tkaniny.
Uwaga! Ręczniki bambusowe oraz bawełniane z domieszką włókien bambusa można prać w temperaturze do 40°C. Używaj do prania żeli i gotowych żelowych kapsułek. Proszki trudniej wypłukać z włókien ręcznika. Nie dodawaj płynów zmiękczających, ponieważ wypłukane w nich ręczniki gorzej potem wchłaniają wodę.
Zobacz także: