Reklama

Cenna woda po ziemniakach

Woda po gotowaniu ziemniaków jest tak cenna, że warto wykorzystać ją na wiele innych sposobów w domu i ogrodzie. Nie warto wylewać jej do zlewu.

Ugotuj na niej zupę lub sos

To świetna baza wyjściowa, bogata w wiele witamin i minerałów. Dzięki zawartości skrobi, która przeszła do wody z ziemniaków, zarówno zupy jak i sosy staną się gęściejsze i nie trzeba będzie używać mąki. Potrawy zyskają bogatszy smak i staną się bardziej odżywcze. Gdy jesteś przeziębiona, wypij gorącą wodę z dodatkiem posiekanej cebuli, doprawioną pieprzem. Picie wody przez kilka tygodni wspomaga leczenie kamieni nerkowych.

Wykorzystaj do kąpieli

Znajdziesz w niej ratunek dla wysuszonej skóry stóp - to dobry środek nawilżający. W ciepłej wodzie mocz stopy przez 15 minut. Gdy dodatkowo pękają ci pięty - dodaj dwa rozgniecione ziemniaki lub nieco krochmalu (dwie łyżki rozpuść w zimnej wodzie, wlej do połowy litra wrzątku, chwilę gotuj), dodaj do płukanki. Gdy bolą cię stawy, zrób z ciepłej wody kompres. Trzymaj go do wystygnięcia.

Reklama

Podlej kwiaty

W wodzie po ziemniakach znajduje się duża dawka stymulującego wzrost roślin fosforu, a także potasu, który chroni przed chorobami, utrwala kolor liści i kwiatów. Są tam również odżywiające rośliny mikroelementy i skrobia. Ta druga stymuluje wzrost korzeni i kiełkowanie nasion. Gdy ostygnie podlewaj nią raz w tygodniu zarówno kwiaty domowe jak i ogrodowe. Jest tylko jeden warunek - woda nie może być zbyt słona. Ale umiar w soleniu wyjdzie i kwiatom i tobie na zdrowie. Wodę możesz śmiało wlewać do kompostu.

Oczyść czajnik

Jeżeli starasz się nie stosować w domu chemii gospodarczej, woda przyda ci się do usuwania kamienia. Zagotuj ją w czajniku i pozostaw do ostygnięcia (dla wzmocnienia jej działania możesz dolać pół szklanki octu lub dodać trzy łyżki kwasku cytrynowego). Później bardzo dokładnie czajnik wypłucz, a procedurę zakończ zagotowaniem w nim czystej wody, którą trzeba wylać. Wodę po ziemniakach wykorzystaj również do usunięcia osadu w toalecie i umywalce. 

Wyczyść srebra

Z przedmiotów wykonanych ze srebra, co jakiś czas trzeba usuwać czarny nalot. Łatwo to zrobisz, gdy: srebra zalejesz gorącą, osoloną wodą, w której gotowały się ziemniaki w mundurkach. Zawiera ona oczyszczający kwas askorbinowy. Kąpiel powinna trwać 30 minut. Kolejny krok to opłukanie i wytarcie sreber do sucha miękką szmatką. 

Zobacz także: 

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama