Reklama

Reklama

Co łączy beta-karoten i odmładzanie?

Słynie głównie z tego, że przyspiesza i utrwala opaleniznę. Ale warto wiedzieć, że działa również odmładzająco, poprawia wygląd włosów i paznokci, a nawet wyostrza wzrok.

Beta-karoten, czyli tzw. prowitamina A, ma wiele korzyści dla całego organizmu. Zdaniem naszej ekspertki ds. żywienia Moniki Honory - spośród wielu korzyści, jakie ze sobą niesie, największym plusem betakarotenu jest fakt, że przyśpiesza i utrwala opaleniznę. Co więcej, związek ten można nazwać "filtrem przeciwsłonecznym", ponieważ wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UV. Ponadto wpływa na produkcję pigmentu w skórze, a także minimalizuje niekorzystny wpływ promieni ultrafioletowych.

- Uwaga, należy pamiętać, że nie zastępuje to działania kremu do opalania, dlatego zawsze warto mieć przy sobie produkt z wysokim filtrem - dodaje nasza ekspertka.

Reklama

Opalanie to nie wszystko

Kolejnym, niezwykle cennym dla urody plusem beta-karotenu jest funkcja ochrona przed pojawieniem się plam oraz przebarwień słonecznych po opalaniu.

Beta-karoten jest skutecznym antyoksydantem, bo neutralizuje wolne rodniki, które powstają przy ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Dodatkowo, związek ten ma właściwości odmładzające - wspomaga produkcję włókien kolagenowych, które regularnie hamowane są przez działanie wolnych rodników. Ale to jeszcze nie wszystko.

Beta-karoten normalizuje również pracę gruczołów łojowych i dzięki temu wspomaga leczenie cery trądzikowej. Trzeba zatem korzystać z darów lata i wprowadzić do diety warzywa i owoce w kolorach żółtych, pomarańczowych, oraz ciemnozielone warzywa. I skóra nabierze blasku.

Pomidory: Co prawda są głównym źródłem likopenu, który opóźnia procesy starzenia, ale ma też sporo beta-karotenu.

Morele: Zawierają najwięcej beta-karotenu spośród wszystkich owoców. Wystarczy zjeść 3 morele dziennie.

Papryka czerwona: 100 g tego warzywa zaspokaja 70 proc. zapotrzebowania człowieka na prowitaminę A.

Marchew: Chcesz się ładnie opalić? Pij sok marchwiowy 2-3 razy w tygodniu, przez co najmniej 14 dni. Twoja skóra nabierze blasku i koloru.Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy