Co sadzimy i siejemy w kwietniu
Wiosenne prace w ogrodzie zacznij od usunięcia chwastów. Potem przekop i starannie rozdrobnij ziemię, by nasiona nie zapadały się zbyt głęboko.
Na rabacie
Wysiej jednoroczne: aster chiński, chaber, nagietek, czarnuszkę, maciejkę, maczek kalifornijski, nasturcję, maki. Nie siej wszystkich nasion na raz, rób to partiami, co 7-10 dni. Dzięki temu kwiaty będą kwitnąć dłużej.
Cebule mieczyków, krokosmi, tygrysówek możesz już włożyć do ziemi, pod warunkiem, że jest sucha. Jeśli nie jest, poczekaj z sadzeniem jeszcze 2-3 tygodnie. Pamiętaj, by wcześniej dobrze ziemię spulchnić i nawieźć.
Pod koniec miesiąca do gruntu możesz wysiać słoneczniki - zarówno te dekoracyjne, jak i przeznaczone do jedzenia, a także groszek pachnący, osteospermum, eszolcję, powój trójbarwny, wilec.
Na balkonie
W kwietniu posadź na balkonie bratki. Nawet jeśli temperatura spadnie poniżej zera, im to nie zaszkodzi. Podlewaj je regularnie, ale niezbyt obficie. Gdy przekwitną, przesadź je na rabatę albo zostaw w donicy i nawoź raz na dwa tygodnie, a wkrótce znowu zakwitną.
Możesz też już posadzić stokrotki i niezapominajki. Znajdź im miejsce osłonięte od wiatru. Gdyby zapowiadano nocne przymrozki, okryj je jutą lub agrowłókniną albo przenieś doniczki czy skrzynki do domu.
Z sadzeniem innych kwiatów lepiej poczekaj, aż zrobi się cieplej, czyli co najmniej do połowy maja.
W domu
W doniczkach posadź bulwy dalii. Jeśli zrobisz to teraz, kwiaty zakwitną już w czerwcu, czyli dużo wcześniej niż te posadzone od razu na rabacie.
Przygotuj rozsadę poziomek. Nasiona wysiej do pojemnika, lekko przysyp piaskiem, przykryj szkłem lub folią. Postaw w miejscu z rozproszonym światłem. Codziennie zraszaj ziemię i na 20 minut uchylaj przykrycie. Całkiem je zdejmij dopiero, kiedy ukażą się roślinki. Do osobnych doniczek rozsadź je, gdy będą miały po 3 listki.
Podobnie możesz przygotować rozsadę truskawek.
Na grządkach
Na grządkach posiej buraki, cebulę, koper, marchew, pietruszkę, rzodkiewkę, groszek, kapustę, bób.
Wysiej po dwie rośliny na jednej grządce. Dobierz warzywa różniące się czasem wegetacji, np. marchewkę z rzodkiewką, buraki z koperkiem, rzodkiewkę z cebulą czy kapustę z koperkiem. Taka uprawa to oszczędność miejsca, wody i pracy.