Co zamiast mydła?
Zwykłe mydło ma niekorzystne dla skóry pH. Zastąp je delikatniejszym preparatem, może to być nawet własnej roboty galaretka myjąca.
Preparaty do mycia, które mają dobry wpływ na skórę
Mydło po zetknięciu z wodą tworzy emulsję. Zawarte w niej micele cząsteczek mydła po zetknięciu z nierozpuszczalnym w wodzie brudem (głównie tłuszczami) wnikają w jego strukturę i wciągają go do swojego wnętrza.
Największą wadą mydeł jest ich wysokie, zasadowe pH (powyżej 8,5), jest ono znacznie wyższe niż naturalne pH skóry. Dlatego mydło może wysuszać i podrażniać skórę. Na szczęście mydło łatwo można zastąpić innymi preparatami.
Olejki
Sprawdzają się szczególnie dobrze jako preparaty do mycia twarzy i usuwania makijażu.
Olejki do mycia ciała, pod prysznic polecane są osobom o skórze delikatnej i wrażliwej. Olejek chroni lipidowy płaszcz naskórka, a także pomaga go odbudować. Dzięki temu po kąpieli skóra jest oczyszczona, a przy okazji także nawilżona, a nawet lekko natłuszczona.
Syndet
To preparat myjący, który w swoim składzie nie zawiera mydła. Kostki myjące produkowane są zwykle z mieszanki różnego rodzaju detergentów.
Aby złagodzić działanie oczyszczające, do syndetów dodaje się składniki nawilżające, m.in. kremy, oleje roślinne. Syndet po rozpuszczeniu ma odczyn lekko kwaśny (pH poniżej 7,0), nadaje się do każdego rodzaju skóry.
Kremy
Krem do mycia ciała jest najczęściej emolientem. Są to substancje nawilżające i natłuszczające. Zapobiegają utracie wody, regenerują płaszcz hydrolipidowy na powierzchni skóry. Głęboko w nią wnikają, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna. Mogą zawierać ciekłą parafinę, olej arachidowy lub sojowy.
Peeling
Ma zwykle postać pasty lub żelu z drobinkami, które ścierają mechanicznie martwy naskórek, w ten sposób oczyszczając ciało oraz substancje nawilżające skórę.
Galaretka do mycia
Są wykonane z naturalnych składników, a swoje właściwości zawdzięczają glicerynie, która ma zbawienny wpływ na skórę.
Galaretka do mycia ma działanie nawilżające. Zmiksuj po 1/4 oleju kokosowego i oliwy z oliwek, dodaj 4 łyżki żelatyny, wymieszaj i odstaw, aby płyn stężał. W garnku zagotuj 3 szklanki wody i dodaj do niej 1/2 łyżki gliceryny.
Mieszaj przez kilka sekund. Następnie dodaj mieszaninę oleju z żelatyną, mieszając aż do rozpuszczenia składników (upewnij się, że nie ma grudek). Możesz dodać barwnik spożywczy oraz ulubiony olejek eteryczny, np. lawendowy. Wlej galaretkę do słoika i wstaw do lodówki.