Reklama

Reklama

Codzienne ekologiczne porządki

Domowe preparaty do czyszczenia są nie tylko tańsze od tych gotowych, dostępnych w sklepach. Używając ich dbasz o środowisko i o zdrowie swoje i domowników. Składniki niezbędne do zrobienia tych preparatów nie uczulają i zwykle masz je pod ręką.

Mycie naczyń

Do bardzo ciepłej wody dodajemy jedną łyżkę sody oczyszczonej i kilkanaście kropli olejku cytrynowego. W gotowym roztworze myjemy naczynia, które następnie opłukujemy w drugiej komorze wypełnionej wodą z dodatkiem szklanki octu (odkazi i nabłyszczy naczynia, zaś zapach szybko się ulotni).

Przypalone jedzenie

Do garnka wlewamy zimną wodę, dodajemy cztery łyżki sody oczyszczonej, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10-20 minut. Całość zostawiamy na noc i rano czyścimy garnek.

Czyszczenie armatury

Przygotuj papkę z trzech łyżek sody i dwóch łyżek octu. Działa ona podobnie jak mleczka do czyszczenia - nakładamy ją na szmatkę lub gąbkę i czyścimy umywalki, wanny oraz baterie. 

Przy czyszczeniu sedesu dobrze jest pozostawić warstwę papki na około 30 min, następnie przetrzeć jeszcze raz muszlę i spłukać. 

Reklama

Mycie podłóg

Do mycia podłóg najlepiej wykorzystać roztwór składający się z dwóch litrów ciepłej wody, półtorej szklanki octu oraz 20 kropli wybranego olejku eterycznego (np. herbacianego). 

Warto sięgać po sodę

Soda oczyszczona nie tylko czyści, ale też odświeża powierzchnie. Dodatkowo zmiękcza wodę, usuwa niechciane zapachy, a także świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem, plamami i innymi zabrudzeniami. 

Warto ją łączyć z octem tworząc pastę, która rozpuszcza tłuszcz i przypalone jedzenie np. na kuchence. 

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | ekologiczne środki do sprzątania

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy