Czapki z głów
Zimą włosy przysparzają nam większych problemów niż o innych porach roku: przetłuszczające się tracą świeżość szybciej niż zwykle, suche bardziej się przesuszają, a niesforne puszą ponad miarę. Znamy skuteczne rozwiązania na każde z tych utrapień. I wyjaśniamy, dlaczego warto je stosować.
Ład i porządek
Włosy się elektryzują, bo gdy ocierają się o sztuczne tkaniny lub wełnę (np. szalik, czapkę, sweter), powstają odpychające się, dodatnie ładunki elektryczne. Puszeniu sprzyja też ciepłe i suche powietrze. Z niesforną fryzurą najlepiej poradzą sobie wygładzające kosmetyki. Jak udaje im się zaprowadzić dyscyplinę? Jedne zawierają nawilżające roślinne olejki i woski (np. z awokado), inne mają niskie pH, dzięki czemu zamykają się otwarte łuski włosów.
Fryzjerzy zalecają odżywki bez spłukiwania. Chronią fryzurę przed ciepłem suszarki, nie obciążają włosów, bo większość produktu odparowuje. Kosmetyk, który ujarzmi włosy, gdy zdejmiesz czapkę? Sprej antystatyczny - eliminuje ładunki elektryczne. Uwaga, plastikowy grzebień nasila elektryzowanie. Wybierz taki z antystatyczną powłoką.
Na posuchę
od wpływem mrozu, ale też ogrzewania z włosów ulatnia się wilgoć. Jak temu zapobiegać? Trzeba regularnie uzupełniać jej niedobory: stosować nawilżające szampony i odżywki, a po co drugim myciu nakładać maskę. Coraz częściej w kosmetykach do pielęgnacji włosów jest olejek arganowy. To dlatego, że oprócz odżywiania i regeneracji zatrzymuje wodę we włosach. Bez obaw, nie będą wyglądały po nim na przetłuszczone. Ważne jednak, by odżywki, maski lub olejku nie nakładać tuż przy skórze głowy, ale 3-4 centymetry poniżej.
Masz zniszczone końcówki włosów? Pomoże specjalna kuracja z proteinami, które uzupełnią ubytki. Rozdwojone trzeba podciąć.
Przedłużona świeżość
Kiedy nosisz grube czapki, skóra głowy wydziela więcej sebum, a włosy mają skłonność do przetłuszczania się. Co robić? Nie należy myć ich częściej niż zwykle, bo to zwiększa łojotok. Ale warto sięgnąć po oczyszczający szampon. Jego składniki (np. pokrzywa, wyciąg z czarnej rzodkwi) regulują pracę gruczołów skóry. Uwaga, taki preparat stosuj co drugie mycie. Używany zbyt często może wywołać odwrotny skutek, czyli nadmierne przetłuszczanie. Nie rezygnuj z odżywki. Wybierz jednak lekki preparat, ze składnikami, które dodatkowo oczyszczą włosy (jak drożdże piwne, chmiel czy cedrat).
Awaryjna sytuacja? Sięgnij po odświeżający sprej z mentolem. Albo tzw. suchy szampon. Zawiera pudry, które pochłaniają nadmiar sebum. Choć fryzura straci nieco na połysku, to nie on w tym przypadku jest najważniejszy...
Małgorzat Nawrocka-Wudarczyk