Czas na zbiory

O tej porze roku, właśnie w październiku, warto pozbierać owoce i zioła.

Rokitnik zwyczajny
Rokitnik zwyczajny123RF/PICSEL

Dobrze jest zbierać owoce (dereń, śliwa tarnina, dzika róża, rokitnik), które mają za sobą pierwsze przymrozki. Zbieraj także zioła (miętę, bazylię, lubczyk, rozmaryn) i korzenie (pokrzywy, mniszka, jeżówki purpurowej, kozłka, żywokostu). Na zbiór najlepszy jest suchy, słoneczny dzień.

Rośliny, które chcesz zbierać (owoce, korzenie, liście) muszą rosnąć i dojrzewać w miejscach czystych ekologicznie, oddalonych od dróg i fabryk. Pamiętaj, aby nie zbierać roślin do plastikowych toreb. Jak najszybciej po przyjściu do domu oczyść je i osusz.

Możesz też od razu je zamrozić lub ususzyć (najlepiej w uchylonym piekarniku, w temp. 40ºC lub w specjalnej suszarce). Z owoców można przygotować nalewkę, sok lub dżem, z ziół - nalewkę, aromatyczny olej i ocet.

Dzika róża

Jest bogata w dobrze przyswajalną witaminę C. Wystarczy kilka jej owoców, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Konfitura z dzikiej róży nie ma sobie równych. Z owoców krzewu przyrządza się także sok, wino, nalewkę i syrop. Stosuje się je dla wzmocnienia odporności, serca i układu moczowego.

Dereń jadalny

Dereniówka - ta kwaskowa nalewka z owoców derenia jadalnego o koralowej barwie była niemal w każdym szlacheckim domu. Podawano ją jako lek na przeziębienie, obniżający gorączkę. Owoce derenia jadalnego (są także niejadalne odmiany ozdobne) dostarczą wit. C, A, PP. Nalewkę zrobisz z 1 kg owoców, 2 szklanek wódki, 1/4 szklanki spirytusu i źródlanej wody oraz miodu.

Śliwa tarnina

Gdy owoce śliwy tarniny przemarzną, tracą kwaśny posmak, stają się smaczniejsze. Dlatego lepiej je zbierać po pierwszych przymrozkach lub włożyć do zamrażalnika. Śliwa tarnina ma sporo wit. C, dostarczy też karotenu. Niegdyś zalecano ją na szkorbut, dziś stosuje się ją przy zaparciach i na ogólne wzmocnienie organizmu.

Rokitnik zwyczajny

Jeszcze do niedawna rokitnik był niedoceniany. Obecnie coraz częściej wykorzystywany jest w medycynie naturalnej i kosmetyce. Niewielki owoc zawiera ok. 200 bioaktywnych składników. Olejek rokitnikowy doskonale działa na skórę, przyspiesza gojenie ran, regeneruje. Ze świeżych owoców zrobisz sok i nalewkę, z suszonych - herbatę.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas