Czyste szyby

Jeżeli mieszkasz w dużym mieście lub w przemysłowej okolicy albo masz w domu osobę palącą, okna musisz myć częściej. Możesz to robić tradycyjnymi sposobami lub używając nowoczesnego sprzętu.

Proste rady pomogą ci dokładniej wyczyścić okna
Proste rady pomogą ci dokładniej wyczyścić okna123RF/PICSEL

Aby szyby lśniły, na ich czyszczenie trzeba wybrać odpowiedni czas. Okien nie powinno się myć w upalne, deszczowe, wietrzne ani też mroźne dni. Również gdy świeci słońce i szyba jest rozgrzana, preparat do mycia szybko wyschnie, zostawiając zabrudzenia i smugi. Najlepiej myć okna, gdy na dworze jest sucho i pochmurno, a temperatura powietrza wynosi 10-23 st. C.

Tradycyjnie

Zanim zabierzesz się do pracy, na podłodze ułóż ściereczki. Dzięki temu kapiący płyn niczego nie zamoczy, a ty zabezpieczysz się przed poślizgnięciem.

Zacznij od wyszorowania ram okiennych. Później myj okna wewnętrzne, bo z reguły są mniej zabrudzone, niż zewnętrze. Szyby lepiej umyjesz letnią wodą - paruje wolniej niż ciepła, dlatego nie zostawia smug. Okna myj miękką gąbką lub bawełnianą ściereczką.

Jeżeli używasz płynów, szybę zawsze trzeba przetrzeć bawełnianą ściereczką zmoczoną w dużej ilości czystej wody, aby całkowicie zmyć preparat (pozostawiony na szybie będzie przyciągał kurz). Dobry płyn możesz też zrobić samodzielnie - wystarczy wlać wodę z octem do plastikowego spryskiwacza do kwiatów, zmieszane w proporcjach 8:1.

Z kolei sam ocet usunie z szyb tłuszcz i nada im piękny połysk. Wodę najlepiej zebrać gumową wycieraczką (ściągaczką). Po każdym pociągnięciu trzeba ją wytrzeć suchą szmatką, aby usunąć brud i wodę. Dokładnie wycieraj też rogi ram, aby nie gromadziła się tam woda. Zewnętrzną szybę poleruj w innym kierunku, niż wewnętrzną, unikniesz smug.

Nowocześnie

Nie lubisz myć okien? Spróbuj zrobić to za pomocą nowych myjek zasilanych akumulatorem. Jedno jego naładowanie pozwala na umycie ok. 20 tradycyjnych okien (75 m kw). Takie myjki są lekkie i bardzo wygodne. Zbierają brudną wodę, nie zostawiając plam ani smug. Niektóre urządzenia można wyposażyć również w przedłużkę - co pozwoli łatwiej umyć trudniej dostępne miejsca, np. okna dachowe.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas