Dbajmy o noże

Od ich kondycji zależy, jak szybko i czy bezpiecznie przygotujemy posiłek.

Nóż płuczmy pod bieżącą wodą po każdym użyciu, by nie zostawały na nożu zaschnięte resztki
Nóż płuczmy pod bieżącą wodą po każdym użyciu, by nie zostawały na nożu zaschnięte resztki123RF/PICSEL

Zacznijmy od... deski

Noże będą dłużej służyły, gdy zadbamy o to, jak będziemy ich używać. Błędem, prowadzącym do zniszczenia ostrza, jest używanie go na plastiku lub szkle. Deska do krojenia powinna być drewniana. Nie może też być zbyt lekka i nierówna, bo będzie się przesuwała, a wtedy zniszczymy nóż i pokaleczymy dłonie.

Mięso i ryby - na zimno

Przed krojeniem, mięso lub ryby włóżmy do zamrażalnika. Łatwiej będzie je kroić. Z tego samego powodu solimy je dopiero po oprawieniu. Do pracy z nożem nie przystępujmy z mokrymi dłońmi. Po każdym krojeniu opłuczmy ostrze z resztek. Noży nie trzymajmy w szufladach z innymi sztućcami. Powinny mieć ostrza wsunięte w specjalne, drewniane stojaki.

Ostrzenie

W domu nie musimy tak, jak znani kucharze, ostrzyć ich po każdym użyciu. Pamiętajmy jednak o tym raz w miesiącu, zwłaszcza gdy ostrze noża jest lżejsze i bardziej miękkie. Np. noża Fiskars o najwyższej twardości ostrza (HRC 56) można długo nie ostrzyć.

Pielęgnacja

Płuczmy pod bieżącą wodą po każdym użyciu, by nie zostawały na nożu zaschnięte resztki. Kwasy występujące w pożywieniu mogą uszkodzić stal. Większość noży nadaje się do mycia w zmywarce, ale myjmy je ręcznie - dłużej będą ostre. Zawsze dokładnie wycierajmy stal - od strony nienaostrzonej. W zmywarce noże układajmy tak, by nie stykały się ze sztućcami.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas