Reklama

Dbajmy o noże

Od ich kondycji zależy, jak szybko i czy bezpiecznie przygotujemy posiłek.

Zacznijmy od... deski


Noże będą dłużej służyły, gdy zadbamy o to, jak będziemy ich używać. Błędem, prowadzącym do zniszczenia ostrza, jest używanie go na plastiku lub szkle. Deska do krojenia powinna być drewniana. Nie może też być zbyt lekka i nierówna, bo będzie się przesuwała, a wtedy zniszczymy nóż i pokaleczymy dłonie.

Mięso i ryby - na zimno


Przed krojeniem, mięso lub ryby włóżmy do zamrażalnika. Łatwiej będzie je kroić. Z tego samego powodu solimy je dopiero po oprawieniu. Do pracy z nożem nie przystępujmy z mokrymi dłońmi. Po każdym krojeniu opłuczmy ostrze z resztek. Noży nie trzymajmy w szufladach z innymi sztućcami. Powinny mieć ostrza wsunięte w specjalne, drewniane stojaki.

Reklama

Ostrzenie


W domu nie musimy tak, jak znani kucharze, ostrzyć ich po każdym użyciu. Pamiętajmy jednak o tym raz w miesiącu, zwłaszcza gdy ostrze noża jest lżejsze i bardziej miękkie. Np. noża Fiskars o najwyższej twardości ostrza (HRC 56) można długo nie ostrzyć.

Pielęgnacja

Płuczmy pod bieżącą wodą po każdym użyciu, by nie zostawały na nożu zaschnięte resztki. Kwasy występujące w pożywieniu mogą uszkodzić stal. Większość noży nadaje się do mycia w zmywarce, ale myjmy je ręcznie - dłużej będą ostre. Zawsze dokładnie wycierajmy stal - od strony nienaostrzonej. W zmywarce noże układajmy tak, by nie stykały się ze sztućcami.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy