Reklama

Do czego służy dziurka w klapie marynarki?

Choć wydaje się być wyłącznie elementem dekoracyjnym, mała dziurka w klapie marynarki ma swoją historię i swoją funkcję. Wyjaśniamy, czym jest ten detal męskiej garderoby.

Marynarka to jedna z najważniejszych pozycji w męskiej szafie. Panowie noszą ją zarówno na wydarzenia oficjalne, jak i na okazje bardziej casualowe. Wszystko zależy od modelu, który wybierają. Najelegantsze wersje marynarki, w klapie miewają niewielką, pozornie bezużyteczną dziurkę. Do czego służy ten maleńki element?

Jak nazywa się dziurka w klapie marynarki?

Mała dziurka w klapie marynarki nosi nazwę butonierki (nazwa ta często jest błędnie używana na określenie niewielkiej kieszonki na piersi, której poprawne miano to brustasza).

Dziś butonierka rzeczywiście pełni głównie dekoracyjną funkcję. W celu podkreślenia rangi lub charakteru wydarzenia, panowie czasem wpinają w nią niewielki kwiat lub biżuteryjną ozdobę.

Reklama

Niewielka dziurka w klapie marynarki, kiedyś pełniła jednak o wiele istotniejszą funkcję. Przed wiekami moda umożliwiała zapinanie marynarek pod samą szyję, a na klapach znajdowały się nie tylko otwory, ale i guziczki (nazwa butonierka wywodzi się właśnie od francuskiego słowa "buton", czyli guzik). Z czasem, gdy trendy się zmieniły, a klapy obniżyły, guziki zniknął, ale sama dziurka pozostała.

Co włożyć do butonierki?

Tradycyjnie, zgodnie z modą, która w XIX wieku obowiązywała w Anglii i Francji, do butonierki wkłada się kwiatek. Przede wszystkim powinien on być świeży, jeśli więc planujemy wielogodzinne wyjście, czy zabawę, warto postawić na gatunki, które  długo zachowują dobry wygląd. Do butonierki powinno wpinać się kwiaty niewielkie, pojedyncze, ozdobione drobnymi listkami. Do najpopularniejszych odmian należą: goździki, chabry, róże i tuberozy. 

Zobacz również:

Klaudia Halejcio opowiedziała o związku z Tomaszem Barańskim 

Halina Frąckowiak cudem uniknęła oskarżeń o szpiegostwo 

Mick Jagger odgryzł się koledze. Będzie wojna? 


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: marynarka | moda męska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy