Dobry dotyk
Intensywny, niezbyt długi, dający szybki rezultat. Taki powinien być idealny masaż. Bo na relaksujące „rytuały” brakuje nam czasu. Mamy za dużo obowiązków, za mało ruchu i odpoczynku. Stąd bóle karku, pleców, nóg, a także poszarzała cera. Na masaż idziemy więc przede wszystkim po to, żeby pozbyć się tych problemów. Jak spośród wielu zabiegów wybrać najlepszy dla siebie? Poprosiliśmy o radę specjalistów.
Czy w przypadku masażu można mówić o trendach? Owszem, bo co jakiś czas przychodzi moda na nową technikę i określony typ masażu pojawia się w większości gabinetów. Jakie zabiegi są teraz na czasie? Intensywne, terapeutyczne, jest ich więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze parę lat temu zabiegi modelujące, odchudzające, antycellulitowe czy na ciężkie nogi cieszyły się popularnością tylko wiosną i wczesnym latem. Jesienią i zimą wolałyśmy masaże rozgrzewające, relaksujące, wyciszające.
- Teraz kobiety chcą pracować nad ciałem cały rok. Zależy im przede wszystkim, żeby szybko zlikwidować nadmierne napięcie mięśni, skorygować sylwetkę, pobudzić skórę do pracy i przy okazji zregenerować się, odpocząć - mówi Lidia Przystalska, masażystka z Instytutu Urody New Look w Warszawie. - Klientki coraz częściej proszą też, by zabieg był dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. A my, terapeuci, staramy się tak go zmodyfikować, żeby sprostać oczekiwaniom kobiet, i na przykład łączymy ujędrnianie ciała z rozluźnianiem spiętych mięśni. Jednak nawet przy życzliwym podejściu masażystów warto przestrzegać kilku zasad, żeby wizyta w spa przyniosła oczekiwany rezultat.
W poszukiwaniu ideału
Przychodzę do gabinetu i... nie jestem pewna, na który masaż się zdecydować. - To normalne. Klientka nie musi tego wiedzieć - mówi Edyta Filipowicz z warszawskiego Instytutu Yonelle. - Zapisując się, powinna za to poinformować recepcjonistkę, ile ma czasu i czy potrzebuje relaksującego, czy intensywnego masażu, to wystarczy. A gdy nadejdzie termin wizyty, razem z terapeutą w gabinecie ustalą szczegóły i dobiorą najlepszy zabieg. Nie zdziw się, jeżeli tuż przed nim masażysta zada ci kilka dodatkowych pytań. Powinien wiedzieć, jak często możesz przychodzić na masaż, jaki tryb życia prowadzisz (np. czy długo siedzisz przy komputerze), czy dokucza ci jakaś dolegliwość, jakiego efektu oczekujesz, czy wolisz intensywne, czy delikatne techniki.
- Jeśli masz za sobą męczący, stresujący dzień albo nie lubisz mocnego uciskania mięśni, nie odpoczniesz podczas większości modnych ostatnio masaży egzotycznych - mówi Edyta Filipowicz. Poinformuj też terapeutę czy masz łaskotki albo wyjątkowo czuły punkt na ciele. Bo jak tu rozluźnić się podczas masażu, gdy cały czas myślisz o tym, żeby osoba, która go wykonuje, nie dotknęła twojego brzucha albo stóp? Im więcej terapeuta wie o oczekiwaniach i preferencjach klientki, tym lepiej uda mu się dopasować zabieg do jej potrzeb. Jesteś wyczerpana? Masaż uciskowy może zamienić na taki, w którym jest znacznie więcej, łagodnych, posuwistych ruchów. Dawno nie ćwiczyłaś? Wybierze ten, który zadziała jak bierna gimnastyka, np. shiatsu.
Na co jeszcze powinnaś być przygotowana, idąc na masaż? Zabieg o tej samej nazwie w każdym gabinecie może przebiegać trochę inaczej. Dotyczy to szczególnie masaży egzotycznych, w których wiele zależy od tego, jak i gdzie szkolony był terapeuta. Jednak drobne różnice w sposobie wykonywania zabiegu nie powinny mieć wpływu na jego końcowy rezultat.
Sztuka wyboru
Wiesz już, jak umawiać się na masaż. Dajemy jeszcze kilka podpowiedzi. Przydadzą się, byś umiała trafnie wybrać ten, który najlepiej sprosta twoim oczekiwaniom. W ofercie gabinetów kosmetycznych i spa zabiegi zazwyczaj dzieli się na trzy podstawowe grupy.
Masaż twarzy
Wykonuje go kosmetyczka. Do niedawna krótki, 15-20 minutowy był jednym z elementów dłuższego zabiegu pielęgnacyjnego. Poprzedzał go piling, a na zakończenie na twarz nakładano maseczkę, serum, krem. Teraz często masaż twarzy to samodzielny zabieg trwający 40-60 minut. Wykonuje się go po uprzednim demakijażu, z użyciem kremu lub olejku, ale już bez nakładania pilingu i maseczki. Najbardziej popularne? Firmowe - opracowane przez specjalistów z różnych marek kosmetycznych tak, by wzmacniały działanie preparatów pielęgnacyjnych. Oraz orientalne odmładzające: japoński cosmolifting i tsuboki. Jedne i drugie wygładzają, ujędrniają skórę, poprawiają krążenie, a przez to dotleniają tkanki, sprawiają, że twarz wygląda na wypoczętą. Dodatkowo głęboko relaksują. Rezultaty masażu twarzy są natychmiastowe.
Egzotyczne masaże ciała
Wykonują je terapeuci, którzy przyjechali do nas z różnych stron świata, lub wyszkoleni (najczęściej za granicą) polscy specjaliści. Do wyboru mamy m.in. importowany z Indii masaż ajurwedyjski abhyanga - delikatny, wykonywany na dwie lub cztery ręce z użyciem dużej ilości ciepłego oleju (zabieg często zaczyna się od nacierania nim głowy i włosów). Hawajski lomi lomi - jego siłę dostosowuje się do indywidualnych potrzeb, wykonywany jest dłońmi i przedramionami, a masażysta w trakcie zabiegu może nucić i tańczyć, co ma pomóc osobie masowanej głęboko się zrelaksować. Polinezyjski mauri - delikatny lub intensywny, wykonywany przedramionami, koniecznie w rytm muzyki. Pochodzący z Indonezji masaż balijski - dość intensywny, uciskowy łączy elementy ajurwedy i akupresury. Japoński shiatsu - intensywny, uciskowy, może być wykonywany dłońmi, ale bywa, że masażysta wspomaga się przedramionami, kolanami, a nawet stopami. Tajski - intensywny, głęboki, to mieszanka akupresury, refleksologii i tzw. pasywnej jogi, czyli rozciągania. Masaż chiński tui na - intensywny, uciskowy, terapeuta skupia się w nim przede wszystkim na kręgosłupie.
Wszystkie masaże egzotyczne świetnie rozluźniają mięśnie, nawet jeśli nie są przyjemne. Efekty są odczuwalne natychmiast i zazwyczaj jeszcze przez kilka dni po zabiegu. Ponieważ zabiegi tego typu silnie rozgrzewają i głęboko relaksują, a często wykonywane są z użyciem natłuszczających olejów, najlepiej umawiać się na nie pod koniec dnia.
Terapeutyczne masaż ciała
Powinien być wykonywany przez fizjoterapeutę lub rehabilitanta. Działa drenująco, usprawnia ruchowo, wspomaga leczenie niektórych dolegliwości, np. neurologiczno-ortopedycznych. Najpopularniejszą jego odmianą jest masaż klasyczny, zwany też szwedzkim - z założenia intensywny i niezbyt przyjemny, łatwo daje się modyfikować, więc można go dostosować do indywidualnych potrzeb. Efekt jest odczuwalny od razu, choć w pełni docenisz go dopiero dzień, dwa po zabiegu. Masaże antycellulitowy i wyszczuplający - intensywne, mają pomóc w rozbiciu tkanki tłuszczowej i przyspieszeniu metabolizmu. Często są wykonywane na napiętych mięśniach, np. brzucha czy ud (tzw. masaże izometryczne). Zazwyczaj terapeuta uciska, rozciera, oklepuje ciało, najintensywniej robi to w partiach problematycznych. Uwaga, rezultaty tego typu zabiegów są widoczne dopiero po wykonaniu serii np. 4 zabiegów w ciągu 2 tygodni.
Przetestowane, polecane
Sprawa jest jasna - większość masaży pomaga rozluźnić mięśnie i pozytywnie wpływa na skórę. Ale to jeszcze nie wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć. Bo jedne wyciszają równie skutecznie jak napar z melisy, a inne pobudzą lepiej niż espresso. Żeby w pełni wykorzystać potencjał zabiegu, sprawdź, czego możesz się po nim spodziewać.
Chcesz się wyciszyć, "zresetować", spokojnie zakończyć męczący, stresujący dzień lub wyhamować przed weekendem, masz problemy z zasypianiem? Czytaj dalej.
Relaksujący masaż Tsuboki
Opracowany przez brytyjską terapeutkę Anne Perry, polega na intensywnym uciskaniu tzw. punktów młodości. Co to takiego? Miejsca na twarzy, karku i szyi, które należy rozmasować, żeby pobudzić krążenie, poprawić drenaż - co dobrze wpłynie na skórę, pomoże pozbyć się obrzęków, a jednocześnie odprężyć mięśnie - co przywróci twarzy łagodny, pogodny wygląd. W zabiegu elementy akupresury i klasycznego masażu japońskiego połączone są z łagodnymi, posuwistymi ruchami. Dzięki temu jest i delikatny, i intensywny. Uspokaja, przyspiesza regenerację skóry, lekko ją napina, daje efekt odmłodzenia.
Cena: ok. 160 zł
Czas trwania: 40 minut
Miejsca rekomendowane: Instytut Yonelle, Warszawa, www.instytut.yonelle.plKlinika Magnolia, Łódź, www.klinikamagnolia.plEcoday Spa, Tarnowskie Góry, www.ecoday-spa.pl
Odmładzający masaż twarzy Omorovicza
Intensywny i relaksujący, przeprowadzany z użyciem luksusowych węgierskich kosmetyków Omorovicza. Na początku delikatny, zaczyna się od głaskania twarzy. Ma to pobudzić płytko położone naczynia limfatyczne. Następnie kosmetyczka od szyi ku górze intensywnie oklepuje i "trenuje" mięśnie policzków, żeby uzyskać efekt liftingu twarzy. Podobnie wzmacnia mięśnie okolicy ust. Po masażu twarz wygląda wyraźnie młodziej, skóra jest jędrniejsza, lepiej napięta. Uwaga, jeśli jest wrażliwa, może się zaczerwienić, dlatego masażu nie należy wykonywać tuż przed ważnym wyjściem.
Cena: ok. 300 złC
zas trwania: godzina
Miejsce rekomendowane:gabinet GaliLu, Warszawa, www.gabinety.galilu.pl
Polinezyjski masaż ciała Thalgo
Delikatny masaż relaksujący. Pod głowę i stopy osoby masowanej terapeuta kładzie poduszeczki wypełnione ciepłą wodą, przyspiesza to odprężenie całego ciała. W pierwszej części zabiegu masaż wykonywany jest dłońmi i przedramionami (z użyciem aromaterapeutycznego olejku). Ruchy są dynamiczne, rytmiczne, głaszczące. W drugiej części do masażu używa się stempli, czyli woreczków wypełnionych ciepłym piaskiem. Terapeuta płynnie przesuwa je po ciele, taki zabieg rozgrzewa mięśnie, rozluźnia je, głęboko relaksuje. To masaż dobry na koniec dnia, pomaga zasnąć.
Cena: ok. 150 zł
Czas trwania: 1,5 godziny
Miejsca rekomendowane: Instytut Urody New Look, Warszawa, www.instytut-urody.com salon Mariacki SPA, Kraków, www.mariackispa.pl hotel Branicki, Białystok, www.hotelbranicki.com.p
Rozluźniają mięsnie
Brakuje ci czasu na ćwiczenia, nie masz samozaparcia, żeby gimnastykować się w domu, a długo siedzisz przy komputerze? Intensywny masaż to coś dla ciebie. Zlikwiduje nadmierne napięcie mięśni, pomoże pozbyć się bólu kręgosłupa, ramion, stawów. Nie wszystkie są przyjemne, ale skuteczne.
Osteopatyczne terapia ciała
Jest delikatna, wykonywana dłońmi. Jej celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni, krążenia krwi i limfy. Najpierw terapeuta kładzie dłonie na wybranych partiach ciała, by wyczuć kierunek przepływu limfy. Potem wykonuje delikatne, posuwiste ruchy, by usprawnić jej przepływ. Następnie lekko uciskając ciało, rozluźnia napięte miejsca. Wreszcie pracując nad mięśniami i powięziami (błona oplatająca mięśnie, ścięgna, więzadła), likwiduje nadmierne napięcia, przykurcze, przywraca ciału elastyczność, pobudza krążenie krwi i limfy. Efekt - poprawa postawy, likwidacja napięć mięśniowych, odprężenie odczuwalne jest już po pierwszym zabiegu. Seria (2-6) pozytywnie wpływa na zmniejszenie dolegliwości ortopedycznych (np. bóle kręgosłupa), niweluje bóle głowy, stawów, działa rozluźniająco, odmładzająco (poprawia dotlenienie komórek), antycellulitowo (pobudza przepływ limfy).
Cena: ok. 200 zł
Czas trwania: pół godziny
Miejsce rekomendowane:Lifestylemed, Warszawa, www.lifestylemed.plCentrum Osteopatii, Poznań, www.centrumosteopatii.plFizjomed, Kraków, www.rehabilitacjafizjomed.pl
Balijski masaż ciała
Intensywny, wykonywany dłońmi, łokciami, przedramionami. Terapeuta zaczyna go od dolnej partii ciała, wykonuje mocne, uciskowe i posuwiste ruchy. Czasem ugniataniu i rozcieraniu mięśni towarzyszy rozciąganie, oklepywanie, delikatne uderzanie pięścią w pięty. Gdy mięśnie karku są mocno spięte, część zabiegu może odbywać się na siedząco. Masaż szybko rozluźnia mięśnie, poprawia postawę, usprawnia krążenie, daje efekt lekkich nóg. Olejki eteryczne używane podczas zabiegu działają relaksująco.
Cena: ok. 160 zł
Czas trwania: godzina
Miejsca rekomendowane: Sense&Body Spa, Warszawa, www.senseandbody.plMana Day Spa, Gdynia, www.manaspa.comElefant, Łódź, www.masaze-elefant-lodz.pl
Chiński masaż terapeutyczny
Intensywna terapia zaczynająca się od szczegółowego wywiadu zdrowotnego. Terapeuta wzdłuż kręgosłupa, w miejscach uznawanych w akupunkturze za kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, stawia szklane, gumowe lub bambusowe bańki. Po usunięciu baniek rozgrzewa ciało dokładnie i powoli rozmasowuje je dłońmi. Miejsca problematyczne rozciera i uciska intensywniej, aż do ustąpienia bolesności. Po masażu kręgosłupa i stóp terapeuta delikatnie uciska przód ciała. To wyciszająca część zabiegu. Tuż po zakończeniu mięśnie są rozluźnione, następnego dnia mogą być obolałe. W serii powinno być przynajmniej 5 masaży wykonywanych raz w tygodniu.
Cena: ok. 100 zł/diagnoza, 300 zł/masaż
Czas trwania: diagnoza 30 minut, masaż 45 minut
Miejsca rekomendowane: salon Tong Ren Tang, WarszawaCentrum Medycyny Chińskiej, Kraków, www.medycynachinska.orgNaturoterapia, Wrocław, www.masaz-wroclaw.pl
Refleksologia stóp
Intensywny, chwilami bolesny masaż. Terapeuta zanurza kciuk w talku i miejsce przy miejscu uciska kolejne punkty-receptory na stopach. Te, które są szczególnie tkliwe, dokładnie rozmasowuje palcem i specjalnym drewnianym kołeczkiem. Refleksologia stóp pomaga pozbyć się bólu mięśni, stawów, głowy, niweluje opuchliznę nóg. Masaż intensywnie pobudza przepływ limfy, dlatego po zabiegu należy pić dużo wody, by przyspieszyć oczyszczenie organizmu. Dzień później w silnie uciskanych miejscach mogą pojawić się zaczerwienienia i ból. Najlepiej wykonać 8-10 zabiegów, po 2 w tygodniu.
Cena: ok. 136-150 zł
Czas trwania: 45-60 minut
Miejsce rekomendowane: Instytut Yonelle, Warszawa, www.instytut.yonelle.plMy Foot, Bielsko-Biała, www.myfoot.pl Filiks, Szczecin, www.filiks.com.pl
Dodają energii
A gdyby tak odprężając mięśnie, pobudzić organizm do większej aktywności? To da się zrobić. Masaż przywróci dobry wygląd po zarwanej nocy, skoryguje postawę ciała, doda sił mięśniom.
Japoński lifting twarzy
Opracowany przez duńską fizjoterapeutkę Lone Sorensen, łączy ucisk i głęboki masaż mięśni. Terapeutka masuje je wzdłuż - dla wzmocnienia, a następnie w poprzek - dla rozluźnienia. Ruchy powinny być zdecydowane i precyzyjne. Podczas zabiegu używa się tylko odrobiny oleju, dzięki czemu dłonie masażystki nie ślizgają się po skórze. Na koniec do twarzy przykładane są zimne, solne kule - napinają skórę i mięśnie, wzmacniają efekt liftingu. Twarz po zabiegu jest wygładzona, cienie pod oczami znikają, rezultaty widoczne są natychmiast.
Cena: ok. 250 zł
Czas trwania: godzina, to wyjątkowo długi masaż twarzy
Miejsca rekomendowane: salon Le Spa, Warszawa, www.lespa.plgabinet Różyczka, Wrocław, rozyczka.comRevital, Płock, www.gabinet-revital.co
Modelujący masaż ciała High Precision Thalgo
Intensywny masaż wykonywany na pośladkach, nogach, ramionach i brzuchu albo tylko na wybranych partiach ciała. Terapeuta nakłada rozgrzewającą maskę z wyciągiem z wanilii, po czym energicznie uciska, oklepuje i ugniata ciało. Wszystkie ruchy mają działanie ujędrniające, poprawiają drenaż i przyspieszają metabolizm tłuszczu. Natychmiast po masażu znika zmęczenie i wrażenie ociężałości, skóra jest gładka, napięta.
Cena: 150 zł
Czas trwania: ok. godziny
Miejsca rekomendowane:Instytut urody New Look, Warszawa, www.instytut-urody.comTrufel Day Spa, Poznań, www.trufel.plDaphne Day Spa, Kraków, www.daphne.pl
Ewa Sarnowicz
Twój Styl 11/2015