Dużo świeższy oddech

Proste sposoby, by od razu poczuć się lepiej.

Zamiast zadręczać innych przykrym zapachem, spróbuj prostych trików na błyskawiczne odświeżenie oddechu
Zamiast zadręczać innych przykrym zapachem, spróbuj prostych trików na błyskawiczne odświeżenie oddechuEast News

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele.

Zacznij od dentysty. Bardzo często winę za nieprzyjemny zapach z ust ponosi zepsuty ząb, niewłaściwa higiena jamy ustnej lub źle dopasowana proteza. Stomatolog postawi od razu diagnozę i doradzi, jaką wybrać pastę oraz szczoteczkę, jak myć zęby, by skutecznie pozbywać się zalegających resztek jedzenia z dziąseł, przestrzeni międzyzębowych, jaki wybrać płyn do płukania jamy ustnej i dziąseł.

Jedz owoce i warzywa, ponieważ łagodzą wspomniane dolegliwości. Najlepiej jest przegryzać je między posiłkami. Jeśli to nie zęby ani dieta, zasięgnij porady internisty. Nieświeży oddech towarzyszy m.in. stanom zapalnym migdałków, zatok, refluksowi i chorobom nerek.

Szczotka i nić

Włosie szczoteczki powinno być sztuczne i nie za twarde. Gdy główka szczoteczki jest duża - nie sięgniesz nią najdalszych zębów i nie usuniesz resztek jedzenia. Z przestrzeni międzyzębowych usuniesz je tylko nicią dentystyczną, dlatego używaj nitki codziennie.

Natka, kolendra

Natka pietruszki zawiera chlorofil, któremu przypisuje się właściwości antyseptyczne. Natkę pietruszki można przegryzać na surowo, dodawać do potraw lub zalać wrzątkiem. Gdy napar przestygnie - płucz nim jamę ustną. Podobnie działa kolendra oraz napar z cynamonu.

Guma do żucia, ksylitol, imbir

Po posiłku sięgnij po miętową gumę bez cukru. Żucie zwiększa ilość śliny, która chroni szkliwo. Zamiast cukru do słodzenia używaj ksylitolu (cukier brzozowy) - on także chroni zęby przed próchnicą. Możesz również żuć kandyzowany imbir.

Marchew, jabłko

Do swojego jadłospisu wprowadź na stałe warzywa i owoce: jabłka, marchew, ogórki. Działają jak szczoteczka do zębów - usuwają resztki jedzenia. Na szczególną uwagę zasługuje marchew bogata w beta-karoten przekształcany w wątrobie w wit. A. Zaś witamina ta ma wpływ na wydzielanie śliny chroniącej nasze zęby.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas