Dziewanna ogrodowa: Pielęgnacja i zastosowanie
Dziewanna zazwyczaj kojarzy się z chwastem rosnącym na przydrożach i łąkach. Coraz częściej można ją spotkać w przydomowych ogrodach. Oprócz tego, że jest rośliną ozdobną, to znalazła również zastosowanie w lecznictwie.
Jak wygląda dziewanna ogrodowa?
Dziewanna ogrodowa jest rośliną dwuletnią. W roku wysiania nasion ma tylko liście. Zakwita dopiero w drugim roku. Kwitnie od lipca do września. Charakteryzuje się żółtymi, pięciopłatkowymi kwiatami, które są zebrane w grona.
Liście dziewanny ogrodowej nie mają przylistków oraz są ułożone skrętolegle. Odznaczają się owłosieniem oraz tym, że są faliste. Dziewanna ogrodowa osiąga od 80 do 150 centymetrów.
Jak pielęgnować dziewannę ogrodową?
Dziewanna jest rośliną łatwą w uprawie. Naturalnie rośnie na suchych glebach. Chcąc zasadzić ją w ogrodzie najlepiej zapewnić jej właśnie takie warunki. Dziewanna lubi jak podłoże jest przepuszczalne, a do tego zasadowe bądź obojętne. Zbyt żyzna gleba sprawi, że nie będzie obficie kwitnąć. Warto też wybrać miejsce, które jest w pełni nasłonecznione. Dziewanna ogrodowa nie jest wymagającą rośliną. Nie trzeba jej nawozić ani okrywać na zimę.
Dziewanna ogrodowa sprawdzi się jako element dekoracyjny wysokich rabat, ale równie dobrze wygląda, gdy jest posadzona pojedynczo. Coraz częściej wykorzystuje się dziewannę ogrodową jako kwiat cięty. Warto mieć jednak na uwadze, że w wazonie nie wytrzyma za długo.
Jakie są odmiany dziewanny?
Można wyróżnić takie odmiany dziewanny jak np. fioletowa, pospolita, jedwabista oraz austriacka. Czym się charakteryzują?
Pierwsza z nich, czyli dziewanna fioletowa, tak jak każda dziewanna, odznacza się tym, że jej łodyga jest ponad rozetą z liści i osiąga około metra wysokości. Jej kwiaty są koloru fioletowego. Lubi suche i nasłonecznione miejsca.
Łodyga dziewanny pospolitej ma od 30 do 100 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się tym, że na dole jest podłużna i zaokrąglona, a na górze kanciasta. Liście dziewanny pospolitej mają jajowaty kształt, a pod spodem są owłosione. Kwiaty dziewanny pospolitej są żółtego koloru, a przy nasadzie odznaczają się czerwoną plamką. Występują na górze łodygi i mogą mieć nawet pięć centymetrów.
Dziewanna jedwabista odznacza się tym, że jej liście są pokryte białym włosiem, a jej kwiaty są koloru żółtego. Słoneczne i suche miejsce będzie dla niej najlepsze.
Dziewanna austriacka ma białe kwiaty z charakterystycznym czerwonym oczkiem. Ważne, żeby rosła w nasłonecznionym miejscu o niezbyt wilgotnym i przepuszczalnym podłożu. Osiąga wysokość do 100 centymetrów.
Właściwości lecznicze dziewanny
Dziewanna znalazła zastosowanie w medycynie ludowej, zwłaszcza dziewanna wielokwiatowa. Surowcem zielarskim jest żółta korona kwiatu. Płatki zbiera się w suche dni. Istotne, by robić to ostrożnie. Zebrany surowiec należy ususzyć. Najlepiej w zacienionym miejscu, które jest przewiewne. Jeśli chcemy wykorzystać do tego suszarnię, ważne by temperatura nie przekraczała 35°C. Należy też zwrócić uwagę na to, czy kwiaty nie chłoną wilgoci, wtedy tracą swoje właściwości lecznicze. Złocista barwa i miodowy zapach oznaczają, że kwiaty są prawidłowo wysuszone. Należy je przechowywać w szczelnych pojemnikach.
Dziewanna działa wykrztuśnie, a także przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej oraz gardła. Najczęściej wykorzystuje się ją przy problemach z górnymi drogami oddechowymi. Stosuje się ją przy stanach zapalnych oskrzeli, suchym kaszlu oraz bólu gardła. Ponadto uznaje się, że dziewanna ma działanie moczopędne. Dodatkowo jest stosowana do łagodzenia dolegliwości żołądkowych.
Kwiaty dziewanny mogą posłużyć do wyrobu syropów, naparów oraz olejków.
Jak przygotować syrop z dziewanny?
Do przygotowania syropu z dziewanny potrzebujemy litrowego słoika wypełnionego kwiatami dziewanny, litr wody, kilogram cukru oraz jedną cytrynę.
Kwiaty należy zalać wodą i zagotować. Po 24 godzinach oddzielamy kwiaty od naparu i dodajemy cukier oraz sok z całej cytryny. Całość należy gotować przez około dwie godziny, aż syrop zgęstnieje i nabierze ciemnego koloru.
Czytaj więcej:
Dichondra srebrzysta: Jak ją pielęgnować?
Laurowiśnia: Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie w ogrodzie
Turkuć podjadek: Jak się go pozbyć z ogrodu?
Martyna Wojciechowska napisała o niespodziewanej ciąży! Pokazała zdjęcie z nagim brzuchem. "Stał się cud"
Zobacz także: