Ekonomicznie i ekologicznie
Sprawdź, jak zmniejszyć koszty prowadzenia domu i żyć bardziej zgodnie z naturą.
Zmywaj w zmywarce
Jeśli nie możesz jej zainstalować, nie myj naczyń pod wodą bieżącą, tylko w napuszczonej do zlewu. Wody po myciu warzyw i owoców nie wylewaj, tylko użyj do podlewania.
Hoduj zieleninę z resztek warzyw
Końcówkę cebuli, pietruszki, selera włóż do ziemi i podlewaj. Po kilku dniach wyrośnie szczypiorek, natka, młode listki selera.
Urządź również warzywnik na balkonie
Są doniczkowe odmiany pomidorów, ogórków, papryki. Możesz mieć własne warzywa - świeże, niepryskane, ekologiczne - przez cały sezon.
Noś zawsze w torebce siatkę na zakupy
Nie kupuj plastikowej reklamówki za każdym razem, gdy wstępujesz do sklepu po byle drobiazg. A idąc do warzywniaka po ogórki kiszone lub kapustę, zabierz ze sobą słoik.
Robiąc zakupy, nie omijaj półek z produktami przecenionymi ze względu na zbliżający się termin przydatności do spożycia. Firmy bowiem dają go zwykle nieco na wyrost. Nic się nie stanie, gdy np. dodasz do ciasta przeterminowany cukier. Warto też chodzić na bazarek tuż przed zamknięciem, bo można wytargować niższą cenę za np. obite pomidory. Ty zużyjesz je do zupy, a sprzedawcy też opłaci się sprzedać je taniej, zamiast wyrzucać.
Planuj jadłospis na kilka dni z rzędu i rób duże zakupy tylko raz w tygodniu
Nie będziesz marnować jedzenia ani czasu. Jeśli masz internet, rób zakupy z dostawą do domu. Tę usługę oferuje wiele sklepów. To duża oszczędność czasu i zdrowia. I nic nie trzeba dźwigać! Gdy coś pieczesz, np. 40 minut, wyłącz piekarnik już po pół godzinie. Temperatura i tak utrzyma się przez następne 10 minut.
Zobacz także: