Fikus gubi liście? Zobacz, jaka jest tego przyczyna

Fikus jest bardzo popularną rośliną doniczkową. Stanowi nie tylko element dekoracyjny. Wiele osób doceniło go również za oczyszczające powietrze właściwości. Chociaż fikus jest łatwą w uprawie rośliną, to zdarza się tak, że w niesprzyjających warunkach zaczyna gubić liście. Co zrobić w takiej sytuacji?

Fikus benjamina to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych
Fikus benjamina to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych123RF/PICSEL

Jak dbać o fikusa?

Przed zakupem fikusa warto zapoznać się z jego upodobaniami, by wiedzieć, w jakich warunkach będzie rósł najlepiej. Fikusy lubią przede wszystkim dostęp do światła, jednak należy pamiętać, by nie wystawiać ich bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Nie lubią zmian w trybie oświetlenia.

Odmiany fikusów odznaczające się grubymi i ciemnymi liśćmi poradzą sobie w słabo oświetlonych miejscach. Inaczej jest w przypadku lekkich liści. Zimą mogą potrzebować nawet oświetlenia pochodzącego z dodatkowych lamp.

Ponadto fikusy latem świetnie odnajdują się w temperaturze od 22 do nawet 28°C, natomiast zimą wolą lekkie ochłodzenie i temperaturę od 15 do 21° C. Fikusy, które charakteryzują się różnobarwnymi liśćmi, nie tolerują niskiej temperatury i przeciągów. Jeśli więc zimą fikus stoi na parapecie, to lepiej przenieść go w cieplejsze miejsce, a latem spryskiwać, by miał odpowiednią temperaturę.

Jakie są odmiany fikusa?

Do najpopularniejszych odmian fikusa należy m.in.:

  • fikus deltolistny
  • fikus tępy 
  • fikus sprężysty
  • fikus lirolistny
  • fikus bengalski
  • fikus wąskolistny 
  • fikus pnący 
  • fikus czepny 

Dlaczego fikus zrzuca liście?

Opadanie liści fikusa jest czymś zupełnie naturalnym. W taki właśnie sposób reagują na sytuacje stresowe. Zimą opadanie liści może być konsekwencją niewystarczającej ilości światła. Ponadto za opadaniem liści może stać również zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, a także suche powietrze. Od wiosny do jesieni przyczyną może być przelanie bryły korzeniowej i nadmierne przeciągi.

Wilgotność również odgrywa ważną rolę. W przypadku fikusa benjamina to właśnie brak wilgoci może stać za zrzucaniem liści. By temu zapobiec, warto go często spryskiwać.

Ponadto fikusy mogą być nosicielami wirusa mozaiki. Przez to młode liście przebarwiają się na żółto, blaszka liściowa się zniekształca i w rezultacie liście zaczynają opadać. 

Fikus zrzuca liście? To reakcja na sytuacje stresowe
Fikus zrzuca liście? To reakcja na sytuacje stresowe123RF/PICSEL

Najczęściej w domach pojawia się fikus benjamina. Roślina ta może gubić liście, gdy jest niewłaściwie nawożona lub, gdy za długo rośnie w tej samej ziemi. Ponadto do przyczyn można zaliczyć zakurzone liście.

Zobacz także: Nawóz z cebuli do roślin doniczkowych. Na co pomaga i jak go zrobić?

Co robić, by fikus nie gubił liści?

Gdy zobaczymy, że liście fikusa żółkną, należy pamiętać, by unikać zrywania żółtych, ale ciągle utrzymujących się na roślinie liści. W ten sposób można tylko pogorszyć stan i przyspieszyć proces zrzucania liści.

Gdy fikus zaczyna zrzucać liście zimą, to ten problem można jedynie lekko zminimalizować. Warto w tym czasie zadbać o odpowiednie podlewanie. Zaleca się, by fikusa podlewać rzadziej niż zwykle i wykorzystywać do tego przegotowaną wodę. Warto również zadbać o to, by w domu nie było zbyt wysokiej temperatury, a powietrze nie było zbyt suche.

Dlaczego fikus żółknie?

Można wyróżnić kilka przyczyn żółknięcia liści fikusa. Przede wszystkim może za tym stać wirus lub niedobór żelaza. W każdym z tych przypadków winowajcą jest nadmierna wilgoć, za którą fikusy nie przepadają.

Wirus najczęściej dopada roślinę podczas chłodnego i wilgotnego lata, chociaż może być on również skutkiem obfitego podlewania. W związku z tym ważna jest redukcja dostarczanej wody fikusowi, a także unikanie jej zastoju.

Podobnie jest, jeśli fikus cierpi z powodu braku żelaza. Może to wynikać nie tylko z zastoju wody, ale także za małej doniczki.

Jak zmienić nawyki na zdrowsze? Ekspert podpowiadaNewseria Lifestyle/informacja prasowa
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas