Jak alkohol wpływa na cerę? Zmarszczki to niejedyny problem
W grudniu mieliśmy wiele okazji do świętowania. Celebrowaliśmy mikołajki, Boże Narodzenie, wigilie firmowe, sylwestra. Często spotkaniom w gronie rodziny i znajomych towarzyszą napoje alkoholowe. Z jego szkodliwego wpływu na kondycję organizmu zwykle doskonale zdajemy sobie sprawę. Warto jednak wiedzieć również, w jaki sposób spożywanie "procentów" wpływa na urodę.
Spis treści:
Jak alkohol działa na skórę? Przyczynia się do powstawania zmarszczek
Alkohol przede wszystkim działa moczopędnie, co oznacza, że zwiększa wydalanie wody z organizmu. Utrata nawodnienia skóry sprawia zaś, że twarz staje się sucha, szorstka i mniej elastyczna. Przyczynia się to do zwiększenia widoczności drobnych zmarszczek i linii mimicznych. Długotrwałe odwodnienie może również prowadzić do utraty jędrności skóry i jej podatności na mikrouszkodzenia. Pamiętajmy, że skóra potrzebuje odpowiedniego poziomu wilgoci, aby zachować barierę ochronną. Niestety alkohol zaburza jej równowagę, osłabiając barierę lipidową skóry, co dodatkowo zwiększa ryzyko podrażnień i infekcji.
Brak snu równa się brzydka skóra
Co ciekawe, alkohol wpływa negatywnie również na jakość snu, co pośrednio szkodzi cerze. Bez odpowiedniej regeneracji w nocy twarz może wyglądać na zmęczoną oraz matową. Brak snu zwiększa także widoczność cieni pod oczami i opuchlizny.
Nocny odpoczynek powinien być dla cery czasem intensywnej odbudowy, produkcji kolagenu i naprawy uszkodzeń. Alkohol zakłóca cały ten proces, skracając fazy snu głębokiego, które są kluczowe dla regeneracji skóry. Zmniejsza również wydzielanie hormonu wzrostu, niezbędnego do odbudowy komórkowej. W efekcie skóra staje się bardziej podatna na utratę elastyczności, a proces starzenia się przyspiesza.
Zobacz również: Dlaczego skóra powiek starzeje się szybciej?
Alkohol a trądzik. To połączenie nie jest dobre
Spożywanie alkoholu może nasilać problemy skórne, takie jak zaczerwienienia - dotyczy to w dużej mierze osób borykających się z trądzikiem różowatym. Nadużywanie alkoholu przyczynia się do nadmiernej produkcji sebum, co może prowadzić do wyprysków. Dodatkowo na twarzy mogą się przez to tworzyć tzw. "pajączki” i rumienie. Dlaczego? Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do widocznych zaczerwienień i stanów zapalnych. Zawiera także toksyny, które obciążają wątrobę, odpowiedzialną za oczyszczanie organizmu.
Jak alkohol wpływa na przyswajanie witamin? Zmianę dostrzeżesz na twarzy
Alkohol jest też czynnikiem, który obniża poziom ważnych składników odżywczych, odpowiedzialnych za zdrowy wygląd. Witamina A jest niezbędna do regeneracji skóry, natomiast witamina C odpowiada za produkcję kolagenu. Niski poziom cynku sprawia, że rany goją się znacznie wolniej. Spożywanie alkoholu zaburza wchłanianie się składników odżywczych w jelitach i ich dystrybucję. Długotrwałe niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić do widocznych oznak osłabienia skóry, takich jak utrata jędrności czy matowy odcień cery. Co więcej, alkohol może uszkadzać mikroflorę jelitową, co dodatkowo wpływa negatywnie na zdolność organizmu do przyswajania składników odżywczych.