Jak chronić skórę głowy przed łupieżem?

Biały osad zalegający na skórze głowy oraz ubraniach, nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także skutecznie wpływa na poczucie pewności siebie. Czujemy się skrępowani, kiedy w czasie służbowego spotkania lub rodzinnej imprezy nienaganny wygląd zaburza osadzający się pył. W sieci można znaleźć mnóstwo sposobów, które w krótkim czasie mają wyeliminować problem łupieżu, jednak wiele z nich jest niesprawdzone bądź po prostu nie działa. Podstawą efektywnej walki z białymi grudkami jest wiedza na temat tej uporczywej choroby. W tym artykule dowiesz się, jak powstaje łupież i jak skutecznie się z nim uporać.

materiały promocyjne

Czym właściwie jest łupież?

Tym, co najważniejsze w walce z łupieżem jest zrozumienie, że to choroba i należy traktować go jako problem medyczny. Łupież ma nawet swoje miejsce w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób sporządzonej przez WHO. Za jego powstanie odpowiadają komórki grzybowe Malassezia, które namnażają się w zbyt dużych ilościach. Wywołują miejscowy stan zapalny, a skóra, aby się go pozbyć, zaczyna się nadmienie łuszczyć. W efekcie powstaje widoczny i najbardziej charakterystyczny objaw łupieżu, jakim są białe płatki. Co ciekawe, grzyby Malassezia bytują na głowie każdego człowieka, nawet tego, który nie boryka się z problemem uporczywego osadu. Są to cząsteczki naturalne dla ochronnej warstwy skóry, z tego też względu łupież należy do chorób, którymi nie można się zarazić. Grzyby Malassezia żywią się łojem produkowanym przed ludzkie gruczoły, dlatego znajdują się przeważnie na głowie. Niestety, choroba ma charakter nawrotowy, jednak istnieją metody, które umożliwiają jak najrzadsze występowanie niechcianych objawów.

Co wpływa na powstanie łupieżu?

Niektóre źródła wskazują, że pojawienie się łupieżu jest uwarunkowane genetycznie, jednak częściej mówi się o nieprawidłowej pielęgnacji. Mycie głowy zbyt gorącą wodą, bądź suszenie włosów maksymalną temperaturą powietrza powodują wysychanie naskórka i jego nadmierne złuszczanie. Problem potęguje promieniowanie UV, które podrażnia skalp i nasila objawy. Do powstania łupieżu przyczynia się także niewłaściwe użycie środków pielęgnacyjnych. Nakładanie odżywki czy też maski nie tylko na włosy, ale i skórę głowy powoduje zapychanie ujść gruczołów łojowych, które, aby odzyskać drożność, zaczynają produkować jeszcze więcej sebum. Co więcej, produkty do stylizacji, takie jak lakier do włosów lub pianka również wysuszają naskórek, w wyniku czego białych płatków powstaje jeszcze więcej. Pojawienie się łupieżu ma również swoje przyczyny wewnętrzne. Zaburzenia hormonalne, nadmierny stres, zmęczenie mogą wywołać chorobę bądź spotęgować już występujące objawy. Problem może zaistnieć również w czasie częstych podróży, a także w czasie zimy, gdyż zmiany klimatu negatywnie wpływają na kondycję skóry.

Jak radzić sobie z łupieżem?

Mimo iż łupież jest chorobą, istnieje wiele metod na zminimalizowanie objawów, bądź zabezpieczenie skóry głowy przed jej wystąpieniem. Walkę z problemem można realizować w domowym zaciszu. Z pomocą przychodzą produkty, które prawdopodobnie znajdziesz na kuchennych półkach. Dzięki doskonałym właściwościom i naturalnemu składowi doskonale sprawdzi się jogurt. Możesz go zastosować jako maska na włosy, która idealnie je nawilży i przywróci blask. Oczyszczenie skóry głowy zapewni Ci domowa płukanka z octu jabłkowego lub cytryny z dodatkiem wody. Zabieg należy powtarzać raz bądź dwa razy w tygodniu, aby cieszyć się niesamowitymi efektami. Kiedy borykasz się z łupieżem, należy także zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry głowy. Zwykły szampon nie wystarczy. Warto sięgnąć po sprawdzone środki, których składniki aktywnie oddziałują na źródło problemu. Nizoral - szampon przeciwłupieżowy, dzięki zawartemu ketokonazolowi szybko rozprawi się z niechcianymi dolegliwościami. W walce z łupieżem należy zadbać także o odpowiednią dietę bogatą w cynk oraz witaminy. Co więcej, spożywanie dużej ilości wody nawilży organizm i skutecznie przyczyni się do poprawy kondycji skóry.

SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy. NIZ/17/12.12.19 Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas