Jak oszczędzać energię w kuchni
Gdzie najlepiej szukać oszczędności, żeby było to efektywne, a zarazem niezbyt uprzykrzało życie? Najlepiej w kuchni, gdzie zużywamy najwięcej energii, a dzięki kilku trikom możemy ją ograniczyć.
Temat oszczędzania energii pojawia się w wielu domach często w okresie zimowym, gdy zwykle (ogrzewanie, dłużej włączone światło) jest większe jej zużycie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że dużą część wydatków na energię generuje to, co robimy przez cały rok - gotowanie, pieczenie czy zmywanie. To więc w kuchni możemy poszukać najwięcej oszczędności. Podpowiemy kilka prostych i praktycznych rozwiązań.
Pieczenie
Przede wszystkim, jak przy każdym urządzeniu gospodarstwa domowego, należy kupować te z najniższym zużyciem energii - klasy A i B. Jednak nawet już posiadany sprzęt możemy używać rozsądniej. Na przykład piekąc, po pierwsze, nie otwierajmy co chwila drzwiczek, gdyż piekarnik ponownie zużyje energię do ogrzania po stracie ciepła.
Dobrym pomysłem jest również wyłączanie piekarnika na 5-10 minut przed czasem. Temperatura wewnątrz się utrzyma, więc danie będzie gotowe bez zużycia prądu. W miarę możliwości korzystaj z termoobiegu, który przy niższej temperaturze szybciej "przyrządzi" potrawę (to oszczędność ok. 20 proc. energii!).
Gotowanie na kuchence
Najpierw generalna zasada - przykrywając garnek podczas gotowania, zawsze przyspieszasz proces i nie zużywasz tak dużo gazu lub prądu. Mając jednak płytę indukcyjną, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu. Zużyjesz mniej energii, gdy wpierw doprowadzisz do wrzenia na maksymalnym ustawieniu płyty, a potem zmniejszysz moc grzania.
Nigdy również nie stawiaj małego garnka na polu o większym obwodzie. Dodatkowo, nie gotuj głęboko zamrożonych produktów. Najlepiej wolno rozmroź je w lodówce lub szybciej - za pomocą mikrofalówki. W przypadku tej ostatniej jednak oszczędzisz energię podgrzewając mniejsze dania. Do większych użyj piekarnika.
Oszczędne zmywanie
A gdy przygotujesz swój obiad według tych zasad, pamiętaj, że zmywarka zużywa mniej wody niż mycie ręczne, tylko zapełnij ją całą naczyniami.
Inne urządzenia
Lodówka: nie stawiaj jej w pobliżu kaloryferów, piekarnika lub piecyka. Unikaj zabudowy lodówki, która nie jest do tego przystosowana. Nie wkładaj gorących produktów do lodówki (do ochłodzenia lodówka zużyje wtedy trzy razy więcej prądu!). Odsuń ją od ściany i raz lub dwa raz do roku odkurz tylną kratkę.
Czajnik elektryczny: używaj go do zagotowania wody, by potem przelać do garnka do przygotowania np. zupy na płycie indukcyjnej - zużywa on mniej energii niż elektryczna płyta. Odkamieniaj regularnie czajnik z grzałką. Lepiej jednak zainwestować w czajnik z płytą teflonową - kamień nie przywiera, a możesz gotować w nim mniej wody.