Reklama

Reklama

Jak pielęgnować zamiokulkasa, by nie gubił liści? O tym pamiętaj!

Zamiokulkas to wyjątkowo popularna w ostatnich latach roślina doniczkowa. Jest bardzo łatwa w uprawie. Doskonale nadaje się do pomieszczeń o niewielkim nasłonecznieniu i nie wymaga częstego podlewania czy nawożenia. Jednak jeśli chcemy, aby zamiokulkas rósł bujnie, powinniśmy zadbać o kilka istotnych kwestii. O czym warto pamiętać?

Zamiokulkas zamiolistny to wieloletnia roślina ozdobna. Naturalnie występuje w strefie klimatu zwrotnikowego, a więc między innymi w Kenii, Mozambiku, RPA, Tanzanii oraz w okolicach Zanzibaru. W latach 90. XX wieku zamiokulkas został dostrzeżony przez europejskich hodowców. Ta roślina szybko zyskała popularność. Dziś zdobi większość centrów handlowych, salonów fryzjerskich czy galerii.

Zamiokulkas stał się powszechny w przestrzeni publicznej z dwóch powodów. Po pierwsze ta roślina jest wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Dobrze czuje się w półcieniu i nie potrzebuje częstego podlewania. Zamiokulkas jest również wyjątkowo ozdobny i ciekawie prezentuje się we wnętrzach. Zazwyczaj dorasta do około 1 metra wysokości.

Reklama

Zamiokulkas: gdzie postawić roślinę, by czuła się najlepiej?

Zamiokulkas nie lubi intensywnego nasłonecznienia. Najlepiej czuje się w półcieniu. Jeśli chcemy, aby rósł bujnie i nie gubił liści, powinniśmy postawić go z dala od parapetu (zwłaszcza w przypadku okien ustawionych na południe).

Zamiokulkas toleruje również całkowite zacienienie. Ze względu na to, że naturalnie występuje w strefie klimatu zwrotnikowego, jest rośliną ciepłolubną. Latem dobrze czuje się w temperaturze około 25 st. Celsjusza.

Jak rozpoznać, czy zamiokulkas znajduje się w korzystnym miejscu? Wystarczy, że zwrócimy uwagę na stan jego liści. Przy niedoborze światła stają się one jasnozielone i płowe. Jeśli zamiokulkas przebywa w miejscu o zbyt intensywnym nasłonecznieniu (to zdarza się znacznie częściej) na jego liściach mogą pojawiać się brązowe plamki. Wówczas dobrze jest zmienić miejsce położenia rośliny - przynajmniej na jakiś czas.

Czy zamiokulkas wymaga częstego podlewania?

Zamiokulkas nie wymaga częstego podlewania. Roślinę należy podlać dopiero gdy zewnętrzna warstwa gleby w doniczce będzie całkiem sucha. Wiosną i latem (a więc w okresie intensywnego wzrostu) warto częściej kontrolować stan podłoża.

Jeśli wyjeżdżamy na kilka tygodni i boimy się, że zamiokulkas nie przetrwa długiej rozłąki - możemy odetchnąć z ulgą. Ta roślina dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy. Zazwyczaj po podlaniu, ożywa. Zamiokulkas znacznie gorzej radzi sobie z przelaniem.

Zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie zamiokulkasa jest najczęstszym błędem w uprawie tej rośliny! Nadmiar wody powoduje bowiem gnicie korzeni. Gdy dojdzie już do tego procesu, roślinę bardzo trudno uratować. 

***
Zobacz również: 

Fikus gubi liście? Zobacz, jaka jest tego przyczyna

Jak pielęgnować storczyki?

Co z domowymi roślinami, gdy jesteś na urlopie?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy