Jak pomóc pupilom przetrwać sylwestra

Niestety, nie wszyscy posłuchają apelu o nieodpalanie petard na powitanie nowego roku. Dlatego warto zadbać o to, aby psy, koty i inne zwierzęta nie drżały ze strachu.

Zapewnij spokój i nie panikuj
Zapewnij spokój i nie panikuj123RF/PICSEL

Pobaw się ze zwierzakiem

Są koty, które nawet nie zwracają uwagi na huk petard i błyski za oknem. Jeśli jednak Twój Mruczek źle znosi sylwestrowe wiwaty, przygotuj go na tę noc. W ciągu dnia pobaw się z nim dłużej niż zwykle. Rzucaj mu piłeczkę, niech za nią biega, ciągnij sznurek po oparciu kanapy, żeby się wspinał itp. Nie wypuszczaj zwierzaka do ogrodu. Przed sylwestrowym wieczorem zamknij go w domu. Spanikowany mógłby wdrapać się na ogrodzenie i uciec. Również psa zamknij w domu. Gdy bardzo się przestraszy, może przeskoczyć nawet wysokie ogrodzenie i pędzić na oślep przed siebie.

Wyprowadź na spacer

Zanim zaczną się wystrzały, idź z psem na długi spacer. Wybierz miejsce, gdzie nikt nie będzie ćwiczył odpalania petard przed sylwestrową nocą. Pozwól pupilowi się wybiegać, ale wyłącznie na smyczy. Zmęczony, będzie słabiej reagował na hałasy. Przed wyjściem z domu sprawdź, czy dobrze zapięłaś szelki lub obrożę. Spanikowany pies potrafi się z nich wyswobodzić i uciec. Pamiętaj, że nie będzie reagował na Twoje przywoływanie.

Podaj leki

Jeśli twój pupil bardzo boi się huku, idź do weterynarza po leki. Nie podawaj mu nic na własną rękę! Dawka środka uspokajającego musi być dostosowana do konkretnego zwierzęcia. l Kotu możesz kupić specjalną obrożę nasączoną środkami uspokajającymi (ok. 20 zł). Sprawdzi się nie tylko w sylwestrową noc, ale także w podróży, w czasie pobytu pupila w obcym miejscu. l Pies może się wyciszyć, gdy założysz mu obrożę z feromonami (ok. 90 zł). Zawiera syntetyczny odpowiednik naturalnego feromonu wydzielanego przez psią matkę. Uspokaja szczenięta i dorosłe psy.

Zmniejsz hałas

Wycisz mieszkanie. Zamknij wszystkie okna. Zasłoń rolety lub zasłony, aby zwierzaki nie widziały błysków, które dodatkowo mogą je stresować. Udostępnij miejsca, w których pupile będą miały możliwość się ukryć - uchyl drzwi łazienki, garderoby, dla kota szafy. Zostaw miękkie kocyki, żeby się w nie wtuliły. Włącz dość głośną muzykę, żeby nieco przytłumić wybuchy fajerwerków. Jeśli pupil jest niespokojny, odwróć jego uwagę zabawą.

Nie pokazuj, że i ty się niepokoisz

Zwierzęta doskonale wyczuwają nastrój opiekunów. Dlatego od Twojego zachowania w dużym stopniu zależy, jak pupil zniesie sylwestrowe fajerwerki. Na zmianę nastroju szczególnie wyczulone są psy. Zamiast więc pocieszać i ciągle głaskać czworonoga, zachowuj się tak jak zwykle. Mów spokojnym głosem, nie karć zwierzaka za panikowanie, nie odpędzaj, ale też nie przytulaj, jakbyś chciała go przed czymś obronić, bo będzie się bał jeszcze bardziej.  

Nie tylko domowe

Ptaki, króliki, gryzonie, które hodujesz w klatce, możesz przenieść na jedną noc do najcichszego pomieszczenia w domu, np.  do łazienki. Ale dzikie nie mają gdzie się schronić przed hałasem. Nie bierz udziału  w odpalaniu fajerwerków, uświadamiaj także innych, jak groźne są one dla zwierząt. Przestraszone hukiem ptaki rozbijają się o drzewa i ściany budynków. Spłoszone dzikie zwierzęta wybiegają na drogę i giną pod kołami pojazdów.

David Gaboriaud. Co proponuje na śniadanie?Styl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas