Reklama

Jak pozbyć się z ogrodu nieproszonych gości

Nie chcesz używać chemicznych środków ochrony roślin? Sama zrób preparaty, które będą skuteczne i bezpieczne.

Mniszek lekarski na mszyce

Niszczy także miodówki i roztocza. Zbiera się go w dwóch terminach - na przełomie kwietnia i maja, oraz w lipcu. Potrzebujesz  ok. 1/3 wiadra (o pojemności 10 l) korzeni i liści mlecza. Potnij je na kawałki (korzenie możesz zmiażdżyć). Zalej 10 litrami wody, najlepiej w temp. ok. 400C i odstaw  w zacienione miejsce. Po 1-1,5 godz.  wywar przecedź. Gdy użyjesz zimnej wody  musisz poczekać 3 godziny. Płyn zużyj tego samego dnia - przechowywany traci swoje właściwości. Części zielone wrzuć do kompostu - zawierają cenne składniki. Nie bój się, że opryskiem zaszkodzisz pszczołom lub innym pożytecznym owadom - jest dla nich bezpieczny.

Reklama

Czosnek i cebula na przędziorki

Zwalczają również choroby bakteryjne i grzybicze roślin. Rozgnieć lub posiekaj ok. 20 dkg ząbków czosnku (z łuskami). Zalej 10 litrami wody. Przykryj i odstaw na 4-5 dni. Gdy zależy Ci, by oprysk wykonać szybciej, po jednym dniu możesz macerat gotować ok. 30 min.  i użyć, po przecedzeniu, gdy ostygnie. Przędziorki, mszyce, miodówki, skoczki zniszczy także wyciąg z łusek cebuli. Około 10 cebul zalej 2 litrami wody i gotuj przez 30 minut. Przecedź i użyj tego samego dnia (rozcieńcz w stosunku 1:5).

Wrotycz na ćmę bukszpanową

Jest też skuteczny w usuwaniu rdzy, mszyc, pędraków, mączlika. Kilogram rozdrobnionych roślin zalej 10 litrami wody i odstaw na czas fermentacji (2-4 tyg.). Nie zapomnij  o codziennym mieszaniu. Gotowym preparatem, w rozcieńczeniu 1:15, spryskaj wnętrze bukszpanu - jego zapachu nie znoś inwazyjna ćma, która od 3 lat niszczy krzaki. Użyj go do niszczenia mszyc. Możesz odstraszyć nim ślimaki i mrówki  - polej ich ścieżki (bez rozcieńczania).

Krwawnik na larwy

Stosuj przeciwko szkodnikom drzew owocowych i warzyw kapustny. Zwalczaj nim mszyce, miodówki, larwy pluskwiaków. Kilogram ziela zalej 5 litrami gorącej wody. Do użycia gotowy jest po 12 godzinach. Możesz także tę samą ilość roślin zalać 10 litrami wody i po 24 godzinach gotować przez 30 minut. Wywar możesz przechowywać w szczelnie zamkniętych słojach  nawet 3 miesiące.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama