Reklama

Reklama

Jak prawidłowo stosować suchy szampon?

Suchy szampon to kosmetyk, który pomoże szybko odświeżyć włosy w sytuacji, kiedy nie mamy czasu lub możliwości ich umycia. Czym jest suchy szampon, jak działa, jak należy go stosować, by uzyskać najlepsze efekty i czy jest to kosmetyk bezpieczny?

Kiedy stosować suchy szampon?

Suchy szampon może być przydatny w wielu sytuacjach np. w podróży, w szpitalu, w sytuacjach kiedy musimy szybko odświeżyć fryzurę w ciągu dnia lub kiedy po prostu zaśpimy. To doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, podróżniczek oraz kobiet, których włosy szybko się przetłuszczają. Wbrew nazwie suchy szampon nie myje włosów, a jedynie pochłania nadmiar sebum, dzięki czemu włosy stają się puszyste i odświeżone. Dodatkową zaletą jest lekkie uniesienie włosów u nasady i dodanie im objętości. Suchy szampon nie może zastąpić tradycyjnego szamponu, który usuwa zanieczyszczenia (takie jak nadmiar sebum, resztki kosmetyków, czy kurz), ale z powodzeniem może być stosowany w sytuacjach awaryjnych.

Reklama

Niestety wiele kobiet nie ma dobrych doświadczeń z suchymi szamponami. Często wynika to z nieprawidłowego ich stosowania. Czym jest zatem suchy szampon i jak go prawidłowo stosować?

Co to jest suchy szampon?

Suchy szampon to kosmetyk w formie sprayu do rozpylania na włosy. Zawiera on cząsteczki, które pochłaniają zgromadzony na włosach tłuszcz. Już nasze babcie stosowały metodę, która okazała się być prekursorem suchego szamponu. Trik polegający na delikatnym oprószeniu włosów mąką, a następnie dokładnym jej wyczesaniu, był stosowany przez kobiety od dziesięcioleci, zanim w sklepach pojawiły się łatwe do stosowania gotowe produkty. Pierwsze suche szampony były produkowane na bazie talku. Obecnie stawia się na bezpieczne składniki takie jak skrobia ryżowa, kukurydziana lub owsiana. Drobne cząsteczki sprawiają, że suchy szampon jest niemal niewidoczny na włosach, a zarazem jest w stanie zamaskować nadmiar sebum i dodać włosom objętości.

Jak stosować suchy szampon?

Dobierz szampon do koloru i rodzaju włosów. Pierwsze suche szampony mogły pozostawiać jasny osad, który zniechęcał wiele kobiet do sięgania po ten specyfik. Obecnie w sprzedaży są dostępne suche szampony zawierające barwniki, co pozwala dobrać kosmetyk do odcienia włosów.

Niektóre suche szampony odpowiadają też na specyficzne potrzeby np. możemy kupić suche szampony dodające objętości lub do włosów szczególnie przetłuszczających się. Możemy też dobrać kosmetyk ze względu na dodatki kondycjonujące np. wyciągi roślinne.

Stosuj suchy szampon zgodnie z zasadami. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, warto kierować się kilkoma zasadami. Przed zastosowaniem suchego szamponu należy dokładnie rozczesać włosy, aby specyfik mógł zostać z łatwością równomiernie rozprowadzony. Puszkę ze sprayem należy mocno wstrząsnąć, aby składniki wymieszały się i uzyskały właściwe stężenie. Specyfik rozpylamy na suche włosy z odległości ok. 20-30 cm. Staramy się rozpylać kosmetyk równomiernie na całej długości włosów. Nie ma potrzeby spryskiwania skóry głowy (nadmiar specyfiku trudno będzie wyczesać). Następnie należy delikatnie wmasować suchy szampon we włosy, aby rozprowadzić go jeszcze bardziej równomiernie.  Pozostawiamy specyfik na włosach na 2-3 minuty. Następnie włosy należy dokładnie wyszczotkować, aby usunąć nadmiar kosmetyku.

Warto pamiętać, że suchy szampon nie umyje włosów i nie można nim zastąpić tradycyjnego szamponu na stałe. Kosmetyk nadaje się jedynie do stosowania awaryjnego.

Negatywne skutki stosowania suchego szamponu

Suchego szamponu nie należy stosować częściej, niż co 2-3 dni. Pomiędzy zastosowaniami warto umyć włosy tradycyjną metodą, jeżeli to tylko możliwe (np. nie jesteśmy w podroży czy w szpitalu). Nadmierne stosowanie suchego szamponu może doprowadzić do zablokowania porów skóry, a co za tym idzie wysypki, nadmiernego wypadania włosów, przesuszenia i podrażnienia skóry głowy, a także do łupieżu.

Zablokowanie porów skóry może także zahamować wzrost nowych włosów.

Nadmierne stosowanie suchego szamponu sprawi także, że włosy staną się matowe i nadmiernie obciążone. Osoby o wrażliwej skórze głowy i ze skłonnościami do alergii powinny zachować ostrożność i przetestować kosmetyk na małej powierzchni skóry.

Jak zrobić suchy szampon w domu?

Jeśli potrzebujesz szybko odświeżyć włosy, a nie masz pod ręką gotowego kosmetyku, możesz sięgnąć po "babciną metodę" i zrobić suchy szampon domową metodą. Wystarczą dwa składniki! Połącz mąkę ziemniaczaną (skrobia ziemniaczana jest składnikiem wielu doskonałych kosmetyków!) i sproszkowane kakao (bez dodatków) w równych proporcjach (np. po dwie łyżeczki). Taką mieszankę umieść w solniczce z drobnymi dziurkami i delikatnie oprósz włosy. Po około 3 minutach dokładnie wyszczotkuj włosy.

5 sposobów na przetłuszczające się włosy

Genialny patent na nadmiernie przetłuszczające się włosy

Świadoma pielęgnacja włosów. Na co zwrócić uwagę?

 


 

 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: suchy szampon | szampon | włosy | suchy szampon jak stosować

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy