Jak przechowywać zimowe buty
Nawet chwilowe ochłodzenie nie powstrzyma wiosny. Zbliża się wielkimi krokami i pora schować ciepłe obuwie. Zadbaj, by przetrwało w idealnym stanie.
Zanim schowasz buty na zimę, napraw u szewca wszelkie uszkodzenia (wymień zepsute suwaki, podzeluj zdarte obcasy). Obuwie powinno wyglądać tak, abyś po wyjęciu od razu mogła je założyć.
Buty najlepiej przechowywać w pudełkach, w których je kupiłaś. Jeśli je wyrzuciłaś i używasz innych, napisz na nich, jakie buty znajdują się w środku. Nie będziesz musiała otwierać wszystkich, żeby znaleźć właściwe. Pudła umieść np. w pawlaczu lub w szafie, ale jak najdalej od odzieży. Możesz także włożyć buty do płóciennych worków (np. starych poszewek na poduszki) i zawiesić je na drążku lub haku na strychu albo w suchej i przewiewnej piwnicy. Nigdy nie przechowuj obuwia w plastikowych workach, ponieważ uniemożliwiają dostęp powietrza.
Przed schowaniem butów dokładnie je wyczyść (patrz ramka obok). Włóż do środka prawidła, aby zapobiec deformacji cholewek. Zainwestuj w prawidła cedrowe. Są dość drogie (ok. 70 zł), ale będą służyły przez wiele lat. Drzewo cedrowe doskonale wchłania wilgoć, a jego zapach działa jak dezodorant. Warto używać ich codziennie, wkładając do butów na noc. Buty można również wypchać gazetami albo woreczkami z ziołami. Do starych wypranych skarpetek (np. takich bez pary) wsyp suszoną lawendę, werbenę lub inne zioła, których zapach lubisz. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego, najlepiej przeciwgrzybiczego (lawendowego, z drzewa herbacianego, goździkowego). Zwiąż skarpetki sznurkiem lub gumką i umieść w butach.
Nie zaginaj cholewek skórzanych kozaków przed schowaniem, bo mogą powstać trwałe zagniecenia. Włóż do nich prawidła z kartonu (często są w nowo kupionych kozakach), rulony z tektury, nadmuchiwane wypełniacze (do kupienia w sklepach obuwniczych, ok. 10 zł) lub puste plastikowe butelki po wodzie mineralnej albo zwinięte w kulki gazety.
Zobacz także: