Reklama

Jak przechowywać żywność w lodówce

W rozlokowaniu zakupów w lodówce pomaga wiedza, w jakiej temperaturze i ile dni mogą być przechowywane.

Mleko, dżemy i jogurty

 Przechowuj je na górnej "najcieplejszej" półce. Po otwarciu kartonu mleko wypij w ciągu 3 dni, zamknięty - może leżeć długo. Górna półka jest także najodpowiedniejsza do trzymania dżemów, chrzanu, kefirów, jogurtów. Zawsze pamiętaj, że lodówka żadnym produktom nie przedłuża terminu przydatności do spożycia.

Sery i wędliny

Na środkowej półce chowaj produkty, mające krótki termin do spożycia. Serów twarogowych, pakowanych w pergamin lub folię nie trzymaj dłużej niż 48 godzin od daty produkcji. Serki homogenizowane i garni zużyj w ciągu doby od otwarcia opakowania. Masło lepiej zjedz w ciągu 6 dni, margaryny miękkie (w pudełkach) zachowają świeżość przez co najmniej trzy tygodnie. Tutaj wstaw też szczelnie przykryty garnek z zupą lub innymi, gotowymi daniami.

Reklama

Mięso, drób, ryby

Nad pojemnikami na warzywa, gdzie jest najniższa temperatura, układaj świeże mięso i drób. Przechowuj je nie dłużej niż 1-2 dni, ryby - tylko dzień. Także parówki, serdelki, metka, tatar to artykuły natychmiastowego spożycia. Szczególnie latem!

Owoce i warzywa

Wkładaj je do specjalnych pojemników (szuflad)  w dolnej części lodówki, gdzie temperatura jest najwyższa (od +3 do +8°C) i panuje odpowiednia wilgotność. Cytrusy, ogórki i kalafior przetrwają około 10 dni, papryka, pomidory, brukselka, kiełki i pieczarki  - 5 dni, sałata i szpinak - maksimum  4 dni.

Uwaga! Sałaty nie trzymaj  w szczelnej, foliowej torebce (wytrącają  się wtedy azotyny czyli substancje sprzyjające powstawaniu nowotworów).

Chłodziarka pod nadzorem

Raz w miesiącu lodówkę umyj i zdezynfekuj (specjalnym płynem lub wodą z dodatkiem octu).  

Obok innych, świeżych produktów nie kładź surowego mięsa.

Nie przeładowuj lodówki - utrudnia to właściwy przepływ powietrza  i zmniejsza skuteczność chłodzenia.

Natychmiast usuwaj jedzenie, które zaczyna się psuć lub gnić. 

Nie trzymaj w lodówce otwartych puszek. Ich zawartość wyłóż na talerzyk lub przełóż do słoika.

Przed włożeniem do lodówki umyj surowe ryby, mięso, jaja, warzywa  i owoce (z wyjątkiem cytrusów  i ananasów).

Nie wstawiaj do lodówki nic gorącego,  bo to zmieni temperaturę we wnętrzu.

W czym przechowywać żywność?

Ponieważ w lodówce jest suche powietrze, by produkty nie wysychały, przechowuj je w pojemnikach, zawinięte w folię lub pergamin.

Najlepsze do tego celu są pojemniki próżniowe. Przechowywana w nich wędlina, warzywa lub owoce, o wiele dłużej niż w tradycyjnych pudełkach zachowują świeżość.  

Lepiej nie chowaj jedzenia do pojemników z odzysku, np. po margarynie. Nawet najdokładniejsze mycie nie usunie z nich drobinek tłuszczu, jakie wniknęły w plastik. A te dość szybko jełczeją  i przenikają do trzymanej w nich żywności.

Dokładnie pakuj (w folię lub hermetyczne pudełka) produkty o silnym zapachu.

Używaj wygodnych, szczelnie zamykanych pojemniczków na cytrynę, pomidora lub cebulę.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy