Jak się wyspać w tropikach?

​Wiemy, że najlepiej się śpi, gdy w sypialni jest jak w jaskini. Chłodno, cicho, ciemno... Ale jak do tego doprowadzić w lecie?

Postaraj się na miejsce do spania wybrać najchłodniejszy kąt w domu. Nawet wtedy, gdy będzie się to wiązało z sezonową reorganizacją mieszkania i przeprowadzką do innego pokoju
Postaraj się na miejsce do spania wybrać najchłodniejszy kąt w domu. Nawet wtedy, gdy będzie się to wiązało z sezonową reorganizacją mieszkania i przeprowadzką do innego pokoju123RF/PICSEL

Bardzo dużo pij

Zmień dietę. Zjedz lekką kolację - ciężkostrawna spowoduje szybki wzrost temperatury organizmu. Pod wieczór, tak jak w ciągu całego dnia, pij dużo wody. Także przy łóżku postaw szklankę z wodą. Unikaj napojów z kofeiną i alkoholem. Zamień je na napary ziołowe np. z melisy lub lawendy (1,5 łyżki suszu zalej szklanką wrzątku, po 30 minutach parzenia dodaj odrobinę miodu i sok z cytryny), które mają właściwości wyciszające i gaszą pragnienie.

Rytuały przed snem

Pomogą ci schłodzić ciało, co ułatwi uśnięcie. Przede wszystkim zrezygnuj z długich, ciepłych nasiadówek w wannie. Zastąp je chłodnym prysznicem, po którym od razu zrobi ci się rześko. Warto, byś bezpośrednio przed snem dodatkowo schłodziła stopy, bo mają wpływ na temperaturę całego ciała. Możesz na chwilę zanurzyć je w misce z zimną wodą lub założyć skarpety wyjęte prosto z lodówki. 

W co się ubrać do snu? Szkoły są dwie: albo śpij nago, bo wtedy nic cię nie dociepla lub w cienkiej, bawełnianej koszulce, której zadaniem będzie pochłanianie potu. Koło poduszki możesz położyć termofor z wodą, trzymany uprzednio w zamrażarce. Jeżeli go nie masz, starą skarpetę wypełnij suchym ryżem i także zamroź. Efekt będzie podobny. 

>> Jak zastąpić klimatyzację? Czytaj na kolejnej stronie <<

Włączenie klimatyzatora na całą noc to niezbyt dobry pomysł
Włączenie klimatyzatora na całą noc to niezbyt dobry pomysł123RF/PICSEL

Z powiewem

Jak zastąpić klimatyzację? Możesz użyć elektrycznego wentylatora. Na 20-30 minut przed pójściem spać dobrym pomysłem jest postawienie przed nim naczynia z kostkami lodu i włączenie maksymalnych obrotów. Po tym czasie poczujesz zasadniczą zmianę temperatury. Ale poważnie zastanów się, czy chcesz, by wiatrak pracował całą noc. Efekt jego pracy może nie być korzystny dla skóry (wysuszy ją) i oczu (wywołuje podrażnienie). Zimne powietrze, skierowane bezpośrednio na skórę może także powodować skurcze i napięcie mięśni. 

Zobacz także:

Pszczele azyleStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas