Jak zacząć biegać

Brakuje ci energii, masz kłopoty ze snem, walczysz z „oponką”? Pomyśl o bieganiu. Poprawisz kondycję, a endorfiny wprawią cię w dobry humor. Zanim jednak zaczniesz pierwszy jogging, sprawdź, jak należy się do tego przygotować, żeby nie nabawić się kontuzji.

Podstawowa zasada: buty muszą być o 1-2 numery większe od tych, które nosisz na co dzień
Podstawowa zasada: buty muszą być o 1-2 numery większe od tych, które nosisz na co dzień123RF/PICSEL

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że wbiegasz na metę. Rodzina i przyjaciele głośno skandują twoje imię. Czujesz zmęczenie i wielką radość, udało ci się właśnie pokonać 5, 10, 15, a może i więcej kilometrów. Myślisz, że to nie dla ciebie? Mylisz się. Bieganie jest dla każdego. Trzeba się jednak odpowiednio do tego zabrać.

Zrób pierwszy krok!l 

Marszobieg - jeśli nigdy wcześniej nie biegałaś, nie licz, że na pierwszym treningu przebiegniesz od razu 1 kilometr. Na początek musisz poznać swój organizm. Zacznij od marszobiegów. Przez pierwsze 10 tygodni trening powinien trwać tylko pół godziny - na zmianę 2 minuty szybkiego marszu i minuta truchtu (pamiętaj, żeby zbytnio się nie forsować, bo twój organizm nie jest przyzwyczajony do takiego wysiłku!). Podczas następnego wyjścia spróbuj tyle samo czasu iść, co biec (2 minuty truchtu, 2 minuty marszu). Z każdym kolejnym treningiem zwiększaj czas joggingu, a skracaj marszu. Nawet się nie zorientujesz, kiedy przebiegniesz bez przerwy 5 minut, potem 15 minut, aż w końcu całe półgodziny. Konkretne plany treningowe możesz znaleźć w internecie. Najważniejsze, żeby zbytnio się nie forsować, bo wtedy łatwo o paraliżującą zadyszkę i ogromny dyskomfort. A przecież twoja nowa pasja ma sprawiać ci przyjemność!l

Cel - jak zmotywować się do systematycznych treningów?

Zapisując się na jeden z biegów organizowanych w twojej okolicy. Obecnie jest prawdziwy urodzaj na tego typu imprezy - właściwie w każdym mieście można znaleźć coś dla siebie. Na początek wybierz najlepiej dystans 5 kilometrów. Nie tylko spędzisz czas na świeżym powietrzu w towarzystwie ludzi pozytywnie zakręconych, ale poczujesz się także jak prawdziwy sportowiec, gdy po przekroczeniu mety dostaniesz swój pierwszy w życiu medal! Satysfakcja gwarantowana.

Grupa wsparcia 

Gdy zabraknie ci jednak wiary we własne siły, poszukaj wsparcia. Może to być koleżanka, którą zarazisz swoją nową pasją albo grupa biegaczy, podobnie jak ty zaczynających swoją przygodę z tym sportem. Kontakt do nich możesz znaleźć w internecie - wpisz w wyszukiwarkę: Grupa biegaczy plus nazwa miejscowości, która cię interesuje. Zyskasz w ten sposób nowych znajomych i większą motywację do regularnych treningów.

W co się ubrać?

Buty - temat rzeka. Każdy musi dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb i warunków. Podstawowa zasada: buty muszą być o 1-2 numery większe od tych, które nosisz na co dzień. Dlaczego? A to dlatego, że podczas biegania narażasz palce, a szczególnie paznokcie na wzmożony nacisk. W konsekwencji możesz nabawić się "czarnego paznokcia", czyli krwiaka. Biustonosz - drogie Panie! Podczas biegania biust faluje, a to z kolei rozciąga mięśnie, które go przytrzymują. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w profesjonalny, sportowy biustonosz. Nie oszczędzajcie na nim - biust mamy tylko jeden!l Ubranie - nie może ograniczać twoich ruchów. Wychodząc na trening, ubierz się tak, jakby na dworze było o 5 stopni C więcej niż w rzeczywistości.

17/2016 Tele Tydzień

Zupa z makaronem i pestoStyl.pl
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas