Reklama

Jak zadbać o świeży tatuaż?

Tatuaż to rana otwarta, która wymaga pielęgnacji po to, aby nie uległa oparzeniom, kolor się utrzymywał, a gojenie było szybkie i w miarę bezbolesne. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziecie informacje jak o niego zadbać.

Zaraz po zrobieniu tatuażu powinna zostać nałożona specjalna folia, która zabezpieczy ranę na 24 godziny. Jeśli tatuator nie ma takiej folii, najprawdopodobniej na tatuaż zostanie naniesiona folią spożywcza z taśmą samoprzylepną.

Warto pamiętać, że o ta drugą opcję musimy zadbać sami i zmieniać opatrunek co 3-4 godziny przez około 2 dni.

Pielęgnacja tatuażu

Przemywanie tatuażu (po ściągnięciu specjalistycznej folii lub pomiędzy zmienianym opatrunkiem) polega na przemywaniu rany letnią wodą i specjalistycznym mydłem (sprawdzi się również szare). Kolejnym etapem jest wytarcie tatuażu z wody. Odsączamy go delikatnie papierowym ręcznikiem. Warto pamiętać, aby nie wykorzystywać do tego ściereczek wielokrotnego użytku, gdyż całość musi być bardzo sterylna.

Reklama

Dbanie o tatuaż polega nie tylko na jego przemywaniu, czy zmienianiu opatrunków, ale również i na nakładaniu specjalnego kremu, który przyśpieszy gojenie. W zależności od wielkości można go kupić już za około 20-30 zł. Na osuszony i przemyty tatuaż nakładamy niewielką warstwę kremu.

Pielęgnacja po zagojeniu

Nowy tatuaż wymaga zdecydowanie sporo uwagi. Najlepiej go zrobić na jesień tak, aby słońce nie utrudniało jego gojenia. Trzeba smarować go ok. 3 razy dziennie, a także przemywać go w sposób opisany powyżej. Gdy pojawią się strupki, których pod żadnym pozorem nie można zdrapywać. Warto pielęgnować go aż do samego zagojenia, a nawet dłużej.

Tatuaż zostaje z nami na całe życie, dlatego warto pamiętać, że przez około tydzień po jgo wykonaniu powinniśmy ograniczyć picie alkoholu, zrezygnować z basenu, a także ograniczyć opalanie na około 4 tygodnie (chlor może mieć negatywny wpływ na jego gojenie), a po zagojeniu smarować go filtrem +50.

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama