Jak zmniejszyć koszty ogrzewania

Ponad 70 proc. zużycia energii cieplnej w domach generuje ogrzewanie. Ograniczając je, można zaoszczędzić w ciągu roku kilkaset złotych, a nawet więcej. Wystarczy zastosować się do kilku naprawdę prostych zasad.

Zmniejszenie temperatury o 1 st. C pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 10 procent
Zmniejszenie temperatury o 1 st. C pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 10 procent123RF/PICSEL

Korzystając z energii cieplnej racjonalnie - poprzez zmianę niektórych nawyków, nie powinniśmy długo czekać na oszczędności.

Dostęp do grzejników

W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić, czy grzejniki są odsłonięte. Meble, zasłony czy nawet kurz stanowią zaporę blokującą przepływ ogrzanego powietrza w głąb pomieszczeń. Aby poprawić cyrkulację ciepła w mieszkaniu lub domu, można rozważyć zamontowanie elementów odbijających ciepło od grzejnika do mieszkania - np. półki nad grzejnikiem, ekranu zagrzejnikowego czy też magnetycznej folii izolacyjnej.

Regulacja temperatury

Zmniejszenie temperatury o 1 st. C pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 10 proc. Nie zawsze i nie we wszystkich pomieszczeniach jest konieczność rozkręcania kaloryferów do maksimum. Optymalna temperatura w pokojach to około 20-22 st. C, w sypialni 16-18 st. C, a w łazience ok. 23-25 st. C.

Temperaturę warto obniżyć w pokojach, w których przebywamy najrzadziej, a także we wszystkich pomieszczeniach na noc. Ta sama zasada dotyczy naszych nieobecności - np. gdy wyjeżdżamy na kilka dni lub wychodzimy do pracy.

W tym drugim przypadku przykręcenie grzejników nie zawsze jest korzystne. Jeśli ogrzewamy gazem, ponowne przywrócenie optymalnej temperatury w krótkim czasie będzie wiązać się z bardzo dużym zużyciem energii przez piec. Na czas nieobecności nie powinno się całkowicie wyłączać ogrzewania, bo grozi to zawilgoceniem ścian.

Kontroluj ciepło

Zanim wywietrzysz pokój, wyłącz grzejniki na kilka minut. Kaloryfery z zaworami termostatycznymi reagują na temperaturę otoczenia i w zimnie pracują intensywniej, co wpływa na wzrost rachunków. Termostaty warto jednak zainstalować na grzejnikach, ze względu na możliwość stałego dostosowania temperatury w domu do naszych potrzeb.

O tym pamiętaj
Zima nie musi oznaczać od razu dużych wydatków. Czasami zamiast maksymalnie odkręcać zawory, zmniejsz temperaturę i załóż sweter. Dobrze jest zainwestować w elektroniczne termostaty, które automatycznie włączą i wyłączą grzejniki.

Co jeszcze?

Ciepło ze słońca
W pogodne dni wystarczy odsłonić okno, żeby mieć w domu jeszcze cieplej. Z kolei w przymrozki kotary zatrzymają ciepło w mieszkaniu - nie powinny jednak przysłaniać grzejnika.

Termoizolacja
Szczelne okna to około 10 proc. oszczędności energii, a docieplenie ścian to redukcja strat ciepła nawet o 25 proc. W przypadku osób mieszkających w domkach jednorodzinnych, można pomyśleć również o dociepleniu stropodachu, a w niektórych przypadkach o modernizacji instalacji grzewczej czy węzła cieplnego. O tym, czy istnieje taka konieczność i ewentualnie, w którym miejscu należałoby przeprowadzić termomodernizację, najlepiej zadecyduje tzw. audyt energetyczny.

Dorota Czerwińska

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas