Reklama

Kłująca plaga

​W tym roku komarów jest zdecydowanie więcej niż zwykle i atakują ze zdwojoną siłą. Co robić, by nie uprzykrzały życia?

Z ponad 50 gatunków żyjących w Polsce komarów na szczęście żaden nie roznosi groźnych chorób. Ale i tak potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Chmarami wdzierają się wszędzie. Tną bardzo dotkliwie. W miejscach ukąszenia w oka mgnieniu pojawiają się bąble, które swędzą kilka dni. Dlatego wypróbuj skuteczne sposoby obrony. 

Użyj pachnących olejków

Dość skutecznym odstraszaczem są olejki zapachowe. Komary nie lubią zapachu lawendy, wanilii, bergamotki, cynamonu, cedru, goździków, eukaliptusu. 

● Aby wykorzystać ich moc, możesz użyć kominków aromatycznych. Kilka kropli olejku, ogrzewanych małą świeczką zniechęca owady od ataku. 

Reklama

● Kroplę wybranego olejku wetrzyj np. w nogi (jeśli masz skłonność do alergii, najpierw zrób próbę). 

● Może spróbujesz przygotować własny środek odstraszający? Weź 5-10 kropli olejku np. lawendowego. Wymieszaj go z 100 ml alkoholu, oliwki lub olejku (do skóry). Przelej do pojemnika z atomizerem. Spryskuj nim nie tylko ciało, ale również różne przedmioty. 

● Rozpuść wosk ze świecy, dodaj kilka kropli olejku. W naczynku (np. starej puszce) umieść knot (z odzysku po świecy), wlej wosk i poczekaj chwilę, aż zastygnie. 

>> Kolejne sposoby na następnej stronie <<

Pokrój cebulę

Komary nie przepadają za jej zapachem. W miejscu, gdzie chcesz wypocząć bez ich towarzystwa rozstaw miseczki z pokrojoną w plastry cebulą. Warzywo działa także wewnętrznie - gdy zje się jej duże ilości zmienia zapach potu człowieka na taki mniej atrakcyjny dla owadów. Ale to propozycja dla osób ze zdrową wątrobą. 

Ubieraj się na jasno

Gdy wybierasz się w miejsce, gdzie można się ich spodziewać ubierz się w jasne (nie jaskrawe i żółte) kolory. To twoja stylistyczna tarcza ochronna, bowiem owady przyciągają ciemne barwy. Pamiętaj, by nawet podczas upałów mieć zakryte ciało. Długie nogawki i rękawy to ważne elementy sezonu letniego. Nie pryskaj się także perfumami lub dezodorantami o kwiatowych zapachach. Są dla krwiopijców magnesem. 

Wykorzystaj ocet

Ten tani środek spożywcy może stworzyć dla komarów barierę nie do przebycia. Rozcieńcz go z wodą (w proporcji 1:1) i spryskaj ramy okien i drzwi.

Zobacz także:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy