Kolory, które łagodzą dolegliwości

Kolory mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Właściwości te wykorzystuje się od lat w chromoterapii (leczenie kolorami). Każda barwa ma swoją określoną długość fal, które oddziaływują na naszą przysadkę mózgową. Gruczoł ten z kolei wpływa na sen, trawienie, na naszą psychikę, a nawet na popęd seksualny.

Kolor czerwony jest niewskazany przy chorobach serca
Kolor czerwony jest niewskazany przy chorobach serca©123RF/PICSEL

Pamiętaj, że przy poważnych schorzeniach chromoterapia nie zastąpi leczenia farmakologicznego, ale na pewno skutecznie je uzupełni. Najlepsze działanie terapeutyczne dają naświetlania lampami o określonych kolorach. Warto też konkretnymi kolorami się otaczać. A przy niektórych dolegliwościach lepiej wiedzieć, które barwy nie są wskazane, by problemy nie pogłębiły się lub nie przybrały na sile.

Czerwień pobudza ambicje, pomaga leczyć grypę, ból pleców i krzyża, choroby krwi, gościec, anemię, przyspiesza gojenie ran. Uwaga! Kolor jest niewskazany przy chorobach serca, może nasilać agresję.

Granatowy wspiera koncentrację. Leczy przewlekłe stany wyczerpania i zniechęcenia, pomoże w chorobach tarczycy i gardła. Unikaj go w chorobach płuc.

Niebieski orzeźwi, ale jednocześnie uspokoi. Dobrze działa na kłopoty z zasypianiem. Wspomaga przemianę materii, pracę serca i układu krążenia, pomaga leczyć anginę, bóle uszu oraz choroby pęcherza.

Różowy dodaje optymizmu, uspokaja. Wspomaga leczenie chorób serca i układu krążenia, np. arytmii. Łagodzi objawy astmy, pobudza apetyt u niejadka.

Szary leczy opuchlizny i obrzęki. Odpręża, wycisza, pozwala się odstresować. Nie zaleca się tego koloru przy problemach z podejmowaniem decyzji. Nadmiar nasila chandrę.

Ciemnozielony relaksuje, łagodzi ból i konflikty, uwrażliwia na problemy innych, dlatego powinni otaczać się nim egości. Wspomaga leczenie nadciśnienia, chorób serca i oczu. Jasnozielony obniża gorączkę, leczy bezsenność.

Biały przynosi spokój, ale też łagodzi smutki, bo dodaje energii. Pobudza układ odpornościowy. Pomaga w leczeniu chorób skóry, trądziku, wyprysków. Jego nadmiar może prowadzić u introwertyka do większej izolacji.

Brzoskwiniowy wzmacnia, pomaga odzyskać harmonię, dodaje energii. Ułatwia trawienie, pomaga w odchudzaniu. Odcień zbliżony do żółci ożywia umysł, sprzyja koncentracji. Ale u osób nieśmiałych pogłębi tę cechę.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas