Kosmetyczne hity z kuchni
Wykorzystaj to, co zwykle masz pod ręką. Domowy kosmetyk zrobisz szybko i będzie on tani!
Ziemniaki
Działają odżywczo, nawilżająco i zmiękczająco na suchą, szorstką skórę, dlatego najczęściej są bazowym składnikiem maseczek polecanych dojrzałym kobietom.
Dwa ugotowane w mundurkach ziemniaki przestudź, obierz i rozgnieć widelcem. Wymieszaj je z dwiema łyżkami mleka i żółtkiem. Maskę rozprowadź na twarzy i szyi. Przykryj ją gazą (zanurzoną w gorącej wodzie i dobrze odciśniętą). Po 20 minutach zetrzyj papkę.
Płatki owsiane
To doskonały naturalny kosmetyk, który zastąpi dwa gotowe preparaty: oczyści i odświeży jak żel pod prysznic oraz łagodnie złuszczy naskórek jak peeling. Można stosować go do mycia twarzy i ciała. Owies ma też właściwości pielęgnacyjne: koi suchą, podrażnioną skórę i wzmacnia jej barierę ochronną.
Około pięć łyżek zmielonych płatków owsianych zalej niepełną szklanką gorącej wody i odstaw na kwadrans, by zmiękły. Gotową papką masuj wilgotną skórę podczas natrysku.
Owoce cytrusowe
Bogate w kwasy owoce delikatnie złuszczają suchy naskórek, wygładzają i poprawiają koloryt szarej, ziemistej skóry. Dodatkowo ich naturalny intensywny zapach działa niczym aromaterapia - pobudza i orzeźwia. Wykorzystuj więc właściwości cytrusów, dodając je do kąpieli lub używając jako zmiękczający tonik na szorstkie łokcie i pięty.
Do wanny z ciepłą wodą wlej sok z cytryny i wrzuć plasterki pomarańczy. Zanurz się w kąpieli na 15 min.
Domowy majonez
Ten tradycyjny dodatek możesz wykorzystać jako... odżywkę do włosów! Tak, tak, polecają ją nawet fryzjerzy. Jest połączeniem najcenniejszych składników odżywczych: oliwy, żółtka i cytryny, które regenerują przesuszone i osłabione kosmyki.
Utarty "majonez" (bez musztardy, soli i pieprzu) wetrzyj w umyte, wilgotne włosy. Włóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem. Ciepło wzmocni działanie maski. Zmyj po 30 min.
Ocet jabłkowy
Jest kosmetykiem o wszechstronnym zastosowaniu, m.in. łagodzi trądzik, łuszczenie się skóry, redukuje blizny, zwalcza łupież. My proponujemy inne, bardzo skuteczne zabiegi z octem jabłkowym w roli głównej.
Do miseczki wlej 1/4 szkl. octu i na kilka minut zanurz w nim palce. Kąpiel rozjaśni przebarwienia: zażółcenia na skórze po pracach w kuchni czy ogródku oraz na paznokciach po ciemnym lakierze.
Do dzbanka wlej 1/2 szkl. octu jabłkowego i szkl. letniej wody. Płucz umyte włosy - będą błyszczące i wzmocnione.
Do miski z ciepłą wodą wlej 1/2 szklanki octu. Zanurz stopy na pięć minut. Kąpiel działa przeciwgrzybiczo.
Czosnek
Ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i odkażające, dlatego polecany jest m.in. do pielęgnacji skóry z problemami, czyli np. z wypryskami, i do włosów z łupieżem. Można przygotować z niego płyn i stosować do twarzy lub do skóry głowy (jako wcierkę), czy do włosów (w formie płukanki).
Obierz ząbek czosnku i rozgnieć go praską. Zalej szklanką przegotowanej wody. Odstaw na kilka godzin (lub na całą noc) w chłodne miejsce. Nasączaj płynem patyczki kosmetyczne i przykładaj punktowo do wyprysków.
Jeśli masz łupież, przecedzoną wodę czosnkową zastosuj jako wcierkę, masując nią skórę głowy lub płucz nią włosy po myciu. Oto nasi faworyci domowej farmy piękności. Nie zawierają substancji zapachowych, sztucznych barwników i konserwantów
Oliwa z oliwek
Znana jest ze swoich właściwości łagodzących, nawilżających i regenerujących. Stosuj ją np. jako odżywczy olejek-serum do podrażnionej, spierzchniętej skóry, jako kompres do zniszczonych włosów lub jako... płyn do demakijażu (świetnie usuwa wodoodporne kosmetyki).
Zmieszaj 20 ml oliwy, z kroplą olejku różanego i dwiema kroplami olejku neroli. Serum wmasuj w twarz, szyję i dekolt zamiast kremu na noc. Odczekaj 15 minut i przyłóż do skóry chusteczkę higieniczną, by zebrać nadmiar tłustej warstewki. Kosmetyk ukoi cerę suchą, wrażliwą.
Podgrzej 10 łyżek oliwy i ciepłą wetrzyj w wilgotne włosy. Po godzinie umyj głowę. Olejowy kompres zregeneruje zniszczone pasma.
Zobacz także: