Kosmetyczny biegun
Za oknem śnieg, trzaskający mróz, a w domu cieplutko i sucho? Brzmi cudownie, ale dla skóry to ekstremalnie trudne warunki. Pomogą jej specjalne kosmetyki i zabiegi.
Chroń twarz na mrozie
Niska temperatura spowalnia pracę gruczołów łojowych, sprawiając, że naturalna warstewka tłuszczu na skórze jest cieńsza. Wobec wiatru i mrozu twarz staje się podrażniona i szorstka. Przed wyjściem na stok czy długi spacer zawsze wklepuj krem ochronny. Powinien być tłusty (np. z olejkami, wazeliną), co w skuteczny sposób chroni płaszcz lipidowy skóry.
1. W słoneczny, zimowy dzień promienie UV są groźniejsze niż latem. Odbijając się od śniegu, działają na skórę ze zdwojoną siłą. Zimowe spacery odbywaj więc zawsze "w towarzystwie" kremu z filtrem.
2. Zadbaj o usta, bo skóra na nich jest cienka, a niechroniona może pierzchnąć i pękać. Zamiast błyszczyka stosuj sztyft ochronny.
3. Barierę dla zimna i wiatru stanowi też podkład. Wybierz ten w kremie, bo zawiera więcej tłuszczu. Zatrzymuje też wilgoć w naskórku i zapewnia komfort.
Nasza rada
Nos najszybciej czerwienieje na mrozie. Smaruj go grubszą niż w innych miejscach twarzy warstwą kremu i podkładu. Po przyjściu do domu zastosuj kompres z szałwii - zaparzoną torebkę ziół połóż na nos na 5 minut.
"Nie" dla szoku termicznego
Naczynka krwionośne gwałtownie się rozszerzają, gdy wchodzisz do ciepłego pomieszczenia prosto z mrozu. Dlatego zaczerwienioną i ściągniętą skórę twarzy, a także rąk pielęgnuj w odpowiedni sposób.
1. Najlepiej byłoby po usunięciu makijażu posmarować twarz kremem kojącym. Jeśli nie możesz tego zrobić, spryskaj twarz wodą termalną i osusz chusteczką. Zredukujesz zaczerwienienia i zapobiegniesz podrażnieniom skóry.
2. Po powrocie do domu usuń makijaż i posmaruj twarz lekkim kremem nawilżającym. Jeśli masz cerę naczynkową, sięgnij po krem z witaminami C i K, wyciągami z kasztanowca, arniki.
3. W skostniałe i zaczerwienione dłonie wmasuj krem rozgrzewający, a jeśli bardzo ci przemarzły, sięgnij po serum lub specjalistyczną maść, np. z kamforą.
Nasza rada
Zahartujesz dłonie, mocząc je na zmianę w bardzo ciepłej i zimnej wodzie. Staną się odporniejsze na zmiany temperatury.
Nocny krem odżywi skórę
Dostarcz skórze substancji, które zwiększą jej odporność i wpłyną na wzrost poziomu jej nawilżenia. Krem na noc ma zapewnić skórze wzmocnienie i regenerację, której nie dają dzienne kremy ochronne.
1. Wybierz kosmetyk silnie odżywczy, z aminokwasami, witaminami, ceramidami i nawilżającym kwasem hialuronowym.
2. Aby nie zniszczyć warstewki lipidowej chroniącej przed utratą wilgoci, do wieczornego mycia twarzy używaj olejków odżywczych.
3. Wieczorem o twoją cerę najlepiej zatroszczy się maseczka bogata w składniki odżywcze i kojące skórę. Nałóż ją grubą warstwą. Pod taką "pierzynką" skóra ulega rozpulchnieniu i lepiej chłonie nawilżające składniki.
Nasza rada
Przed snem wmasuj w twarz kilka kropli lipidowego serum. Zrezygnuj z ziarnistych peelingów.