Kropla oleju dla urody

Aktualizacja

Roślinne oleje od wieków sprawdzają się jako wszechstronny środek pielęgnacyjny zarówno do skóry, jak i do włosów. Poznaj ich właściwości, by jak najlepiej je wykorzystać.

Oleje doskonale odżywiają także włosy, zwłaszcza te zniszczone, przesuszone.
 © Bauer
Oleje doskonale odżywiają także włosy, zwłaszcza te zniszczone, przesuszone.
 © Bauer

Porcja oleju wmasowana w skórę dojrzałą lub przesuszoną niemal natychmiast poprawia jej stan. Dzięki temu prostemu zabiegowi staje się ona elastyczna, aksamitna, gładsza.

Oleje doskonale odżywiają także włosy, zwłaszcza te zniszczone, przesuszone. Są niezastąpione w pielęgnowaniu dłoni, m.in. zapobiegają pękaniu skórek wokół paznokci. A do tego to wprost wymarzone kosmetyki na lato, ponieważ łagodzą skutki działania słońca i nadają opalonej skórze piękny satynowy połysk. Czy trzeba wymieniać dalej?

Płynne złoto

Pod względem składu niewiele produktów naturalnych może się z nimi równać! Oleje roślinne zawierają przede wszystkim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki nim odżywiają skórę, wspomagają regenerację komórek i zapobiegają ich uszkadzaniu przez wolne rodniki (a tym samym spowalniają proces starzenia).

Wilgoć uwięziona

Jeszcze jedna zaleta olejów roślinnych wynika nie z ich składu, ale właściwości fizycznych. Otóż rozprowadzone na skórze tworzą na niej cieniutką, nieprzepuszczającą wody warstewkę. Dzięki temu zapobiegają parowaniu wilgoci z naskórka, a więc wysuszaniu się skóry. To dlatego można usłyszeć - choć to duży skrót myślowy - że oleje znakomicie nawilżają.

Sekretem skuteczności oleju jest w tym wypadku wmasowanie go w świeżo umytą twarz albo w ciało od razu po kąpieli. Jeśli na skórze zostały gdzieniegdzie kropelki wody, to nie szkodzi. A jeśli zależy nam na tym, by olej wchłonął się niemal idealnie, warto trochę go podgrzać. Wystarczy wstawić naczynko z olejem na kilka minut do większego naczynia z bardzo gorącą wodą. Uwaga! Nie należy podgrzewać całego opakowania, tylko tyle, ile zużyjemy od razu (by nie spowodować szybkiego jełczenia).

Od A do Z

Wybór naturalnych olejów roślinnych w sklepach jest ogromny. Cieszy to zwłaszcza zwolenniczki kosmetyków ekologicznych, ponieważ taki olej nie ma sztucznych dodatków. To kosmetyk w gotowej do użycia postaci, wytłoczony z nasion lub owoców roślin. Można się też zdecydować na kupno preparatów z dodatkiem oleju. Ich też jest na rynku pod dostatkiem.

A oto najcenniejsze ze względu na swoje właściwości oleje.
Arganowy - ma bardzo silne właściwości przeciwstarzeniowe. Jest idealny dla skóry dojrzałej, ze zmarszczkami i przebarwieniami. Dobrze się wchłania.
Awokadowy - również doskonały dla skóry dojrzałej. Świetnie regeneruje ją także po intensywnym opalaniu. Jest trochę lepki, dlatego należy używać go bardzo niewiele i wsmarowywać koniecznie w wilgotną skórę.
Jojoba - dobroczynny zwłaszcza dla włosów. Nadaje im połysk i niezwykłą miękkość. W okresie plażowania (i pływania w morzu) warto nanosić go na włosy jak odżywkę i nie spłukiwać.
Migdałowy - dobry dla każdej skóry. Jeśli cera jest bardzo sucha, warto posmarować nim twarz, a dopiero potem nałożyć krem.
Rokitnikowy - ma silne właściwości gojące, można nim smarować np. drobne skaleczenia lub opryszczkę. Uwaga! Ma intensywny pomarańczowy kolor, brudzi.
Słonecznikowy - przyjazny każdej skórze. Wymaga delikatnego wmasowania.
Z pestek róży - najlepszy dla skóry bardzo dojrzałej, przesuszonej, naczynkowej.

Maseczki i peelingi

Używanie oleju do celów kosmetycznych jest proste. Należy zanurzyć w nim opuszki palców i opukać oczyszczoną skórę twarzy tak, jakby grało się na pianinie. Można też olej (najlepiej migdałowy, słonecznikowy) wymieszać z żółtkiem i kilkoma kroplami soku z cytryny - powstanie maseczka dla skóry suchej. Taką samą maseczkę nanosi się na zniszczone włosy, by je zregenerować.

Skórę ciała wygładzi i uelastyczni peeling z pięciu łyżek drobnej soli kuchennej, połowy łyżeczki cynamonu i łyżki dowolnego oleju (oliwa z oliwek jest za tłusta!). Jeśli peeling jest zbyt sypki, należy skropić go sokiem pomarańczowym. Wystarczy go wetrzeć w umyte ciało i spłukać. Nie potrzeba używać balsamu do ciała?

Krystyna Podhajska

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas