Kwiaty idealne do sypialni
Bez wątpienia zieleń koi zmysły i jest miłym akcentem w każdym mieszkaniu. W dzień kwiaty pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla z powietrza, a oddają tlen. Jednak nocą ten proces się odwraca. Ale można do sypialni wybrać kwiaty, które będą ułatwiać nocny odpoczynek. Warunek? Trzeba je wybrać z głową.
Nie zmieniaj pokoju w dżunglę. Nocą rośliny same oddychają, a to oznacza, że też pobierają tlen. Jeśli będzie ich za dużo w pokoju (więcej niż 3), w dodatku będą mieć rozłożyste liście, ich obecność może być szkodliwa. nWybieraj kwiaty, które oczyszczają powietrze.
Draceny, geranium i anturium nawilżają i oczyszczają powietrze. Dzięki temu lepiej nam się śpi. Podobnie działają paprotki, aloes i sansewieria. Z kolei grudnik, storczyk i skrzydłokwiat należą do takich kwiatów, które nie w dzień oddają tlen, tylko w nocy - to tzw. odwrotna fotosynteza. I to właśnie sprawdza się w sypialni.
Podlewaj z głową. Krążą opinie, że w sypialni kwiaty należy podlewać częściej, żeby powietrze było bardziej nawilżone. Ale tak nie jest.
Jeżeli kwiaty będą miały zbyt wilgotną ziemię, zaczną gnić i wytworzy się szkodliwa pleśń. A ta może być m.in. przyczyną alergii. Na dodatek kwiaty zmarnieją.
Częstotliwość podlewania zależy od nasłonecznienia pomieszczenia i potrzeb danej roślinki.
>>> Jakie rośliny wybrać do sypialni? Sprawdź na następnej stronie <<<
Rośliny, które produkują tlen w nocy
Aloes
Działa jak filtr na formaldehyd i nawilża powietrze. Lubi słoneczne stanowiska.
Skrzydłokwiat
Dzięki niemu powietrze jest wolne od benzenu (np. z farb). Lubi lekki półcień.
Storczyk
Oczyszcza powietrze z dwumetylobenzenu. Dobre jest dla niego słoneczne okno.
Grudnik (szlumbergera)
Nawilża powietrze, ale nie stawiaj jej w ostrym słońcu.
Lawenda
Wydziela olejki, które pomagają w bólach głowy i bezsenności. Lubi słońce. PAPROĆ Zmniejsza negatywne oddziaływanie chemikaliów. Lubi jasne miejsca.
Sansewieria
Usuwa z domu toksyny. Rośnie w pełnym słońcu i półcieniu.
Kwiaty, przy których nie można spać: rośliny o intensywnym zapachu, np. hiacynty, jaśmin, lilie, róże czy hortensje. Kaktusy - według feng shui ich kłujące kolce wnoszą do sypialni złą energię.
Zobacz także: