Reklama

Ład kontrolowany

​Gdy ktoś niespodziewanie zapowie swoją wizytę, nie wpadaj w popłoch. Wprawdzie nie zdążysz wysprzątać wszystkich zakamarków, ale możesz sprawić, że dom będzie wyglądał czysto i schludnie.

Błyskawiczny plan porządkowania

Przez chwilę zastanów się, co trzeba zrobić. Nie masz czasu na szczegółowe planowanie, ale warto wiedzieć, od czego zacząć. Włóż do kubełka płyny, proszki, ścierki, miotełkę do kurzu, gumowe rękawice i worki na śmieci. Będziesz miała wszystko pod ręką. Jeśli masz wilgotne, jednorazowe ściereczki, większość płynów i proszków odstaw na miejsce. Nie chodzi przecież o szorowanie, tylko przetarcie mebli, blatów, luster i kranów. Zacznij od pokoi. Z braku czasu możesz uporządkować tylko ten, w którym przyjmiesz gości. Potem posprzątaj kuchnię i łazienkę, a na końcu przedpokój. 

Reklama

Lśniąca łazienka

Tu czystość jest szczególnie ważna. Aby błyskawicznie uporać się z brudem, użyj jednorazowych, wilgotnych ściereczek i papierowego ręcznika. Nie będziesz musiała prać i suszyć szmatek. Umyj muszlę klozetową, spuść wodę wlej trochę płynu do toalet. Przetrzyj wannę i umywalkę. Płynem do szyb spryskaj lustro i baterie, a potem wytrzyj do sucha. Kosmetyki i środki do prania schowaj w szafkach, pudełkach lub w koszyczkach. Stojące luzem na półce, tworzą bałagan.

Odnieś na miejsce

Nie staraj się być perfekcjonistką. Nie pora na generalne porządki. Mieszkanie nie tyle ma lśnić, ile sprawiać wrażenie posprzątanego. Pierwszą czynnością, jaką powinnaś wykonać jest pozbieranie porozrzucanych rzeczy. Nie trać czasu na składanie ubrań w kostkę. Tym zajmiesz się innym razem. Teraz tylko je schowaj w szafach, a brudne wrzuć do kosza na pranie. Włóż czasopisma do gazetnika lub ułóż w równy stos na stoliku. Korespondencję, rachunki itp. schowaj w szufladzie. Brudne naczynia zanieś do zmywarki lub zlewu. Pozmywasz później. Buty włóż do szafek, ubrania z przedpokoju zanieś do szafy. Wieszak będzie potrzebny gościom.

Omieć kurz

Gdy nic już nie wala się na stołach i półkach, wystarczy zetrzeć kurz z mebli. Najszybciej zrobisz to specjalną miotełką. Jeśli jednak chcesz, aby dłużej nie osiadał, zmocz ścierkę w wodzie z kilkoma kroplami gliceryny lub płynu do płukania tkanin i dobrze wyżętą przetrzyj meble. Wytrzyj także sprzęty RTV, które szczególnie przyciągają kurz. Jeśli masz specjalne, jednorazowe ściereczki do mebli, wykorzystaj je. Nie tylko świetnie zbierają kurz, ale także pielęgnują i nabłyszczają drewno. Na koniec odkurz dywan i podłogę.

Sposoby na sierść

Właściciele czworonogów muszą jeszcze zapanować nad fruwającą po domu i zalegającą na kanapach sierścią. Jeśli nie zdążyłaś wyszczotkować pupila, posprzątaj, aby goście nie musieli potem wyskubywać sierści z ubrań. Użyj specjalnej rolki z klejącą taśmą. Przeciągnij ją po obiciach mebli, na których wyleguje się twój ulubieniec. Rolkę połóż w przedpokoju, aby goście w razie konieczności mogli jej użyć.

Szybko zbierzesz też sierść dłonią w gumowej rękawiczce. Jeśli zwilżysz ją wodą, czyszczenie będzie jeszcze skuteczniejsze. Podobny efekt uzyskasz posługując się silikonową szczotką. Również zmocz ją przed użyciem. Jeśli na dywanie jest dużo psiej sierści, a nie masz odkurzacza z turboszczotką, żeby ją zebrać, użyj szczotki do czesania pupila. Pod warunkiem, że masz strzyżony, a nie pętelkowy dywan. O pętelki szczotka może zahaczać i uszkodzić tkaninę.

Zobacz także:

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy