Reklama

Reklama

Lilie ogrodowe: Piękne, lekko kapryśne i znów szalenie modne

Zachwycają feerią barw. Ładnie je wyeksponujemy, sadząc w grupach, w szpalerze lub na rabacie w sąsiedztwie ostróżek

Gdzie sadzić

Lilie potrzebują stanowiska nasłonecznionego lub lekko ocienionego. Ziemi żyznej, przepuszczalnej i przewiewnej, stale wilgotnej. Większość odmian dobrze rośnie w podłożu lekko kwaśnym, ale biała lilia i mieszańce lilii azjatyckiej lepiej się czują w glebie o odczynie obojętnym (pH 6,5-7,0). 

Jak pielęgnować

Lilie mają opinię niełatwych w uprawie, ale jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, będą obficie kwitły od czerwca do końca sierpnia.

Posadź je obok aksamitek - niewidoczne gołym okiem nicienie są bardzo groźne dla lilii, a aksamitki stanowią dla nich naturalną pułapkę. 

Posadź je w sąsiedztwie cesarskiej korony - jej zapach jest nieznośny dla myszy. Innym sposobem na gryzonie będzie posadzenie cebul lilii w plastikowych koszyczkach (kupisz w sklepie ogrodniczym). 

Dbaj o to, aby gleba wokół lilii była stale wilgotna - źle znoszą suszę, ale też nie tolerują zalewania. Podlewaj bezpośrednio podłoże, tak aby nie moczyć liści. 

Usuwaj przekwitłe kwiaty - przedłużysz w ten sposób okres kwitnienia. Ponieważ roślina nie będzie tracić energii na zawiązywanie nasion, zachowa ją na ponowne obfite kwitnienie. 

Przez cały okres wegetacji wyrywaj chwasty, które intensywnie czerpią z podłoża składniki odżywcze, ale są też siedliskiem mszyc. Przy okazji, wyrywając chwasty z korzeniami (ręcznie, żeby nie uszkodzić cebul), spulchnisz ziemię. 

Reklama

Kiedy nawozić

Aby lilia obficie kwitła, zasilaj ją nawozem wieloskładnikowym. Pierwszy raz przed kwitnieniem - na początku czerwca, a potem jeszcze raz podczas kwitnienia oraz po jego zakończeniu - w lipcu albo sierpniu.

Kiedy wykopywać

Cebule lilii wykopujemy na początku września i od razu sadzimy na nowym miejscu lub przechowujemy do wiosny, okryte torfem lub trocinami, w temp. ok. 2-4°C. Orientalne lilie lepiej sadzić wiosną.

Zobacz także:


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: lilie | Ogród | kwiaty | Dom

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy