Lilie ogrodowe: Piękne, lekko kapryśne i znów szalenie modne
Zachwycają feerią barw. Ładnie je wyeksponujemy, sadząc w grupach, w szpalerze lub na rabacie w sąsiedztwie ostróżek
Gdzie sadzić
Lilie potrzebują stanowiska nasłonecznionego lub lekko ocienionego. Ziemi żyznej, przepuszczalnej i przewiewnej, stale wilgotnej. Większość odmian dobrze rośnie w podłożu lekko kwaśnym, ale biała lilia i mieszańce lilii azjatyckiej lepiej się czują w glebie o odczynie obojętnym (pH 6,5-7,0).
Jak pielęgnować
Lilie mają opinię niełatwych w uprawie, ale jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, będą obficie kwitły od czerwca do końca sierpnia.
Posadź je obok aksamitek - niewidoczne gołym okiem nicienie są bardzo groźne dla lilii, a aksamitki stanowią dla nich naturalną pułapkę.
Posadź je w sąsiedztwie cesarskiej korony - jej zapach jest nieznośny dla myszy. Innym sposobem na gryzonie będzie posadzenie cebul lilii w plastikowych koszyczkach (kupisz w sklepie ogrodniczym).
Dbaj o to, aby gleba wokół lilii była stale wilgotna - źle znoszą suszę, ale też nie tolerują zalewania. Podlewaj bezpośrednio podłoże, tak aby nie moczyć liści.
Usuwaj przekwitłe kwiaty - przedłużysz w ten sposób okres kwitnienia. Ponieważ roślina nie będzie tracić energii na zawiązywanie nasion, zachowa ją na ponowne obfite kwitnienie.
Przez cały okres wegetacji wyrywaj chwasty, które intensywnie czerpią z podłoża składniki odżywcze, ale są też siedliskiem mszyc. Przy okazji, wyrywając chwasty z korzeniami (ręcznie, żeby nie uszkodzić cebul), spulchnisz ziemię.
Kiedy nawozić
Aby lilia obficie kwitła, zasilaj ją nawozem wieloskładnikowym. Pierwszy raz przed kwitnieniem - na początku czerwca, a potem jeszcze raz podczas kwitnienia oraz po jego zakończeniu - w lipcu albo sierpniu.
Kiedy wykopywać
Cebule lilii wykopujemy na początku września i od razu sadzimy na nowym miejscu lub przechowujemy do wiosny, okryte torfem lub trocinami, w temp. ok. 2-4°C. Orientalne lilie lepiej sadzić wiosną.
Zobacz także: