Lśniąca łazienka
Jeżeli szorujesz ją przynajmniej raz na tydzień, łatwiej pozbędziesz się osadu i zacieków. Najlepiej używaj wtedy naturalnych środków.
Odświeżenie łazienki i toalety wymaga systematycznej pracy, ale efekt jest tego wart.
Umywalka, wanna i sedes
Myj je wilgotną szmatką umoczoną w sodzie (z muszli klozetowej najpierw wybierz wodę). Możesz na nie nałożyć papkę z łyżki sody i małej ilości wody, zostawić na godzinę i doszorować twardą szczotką. Powtarzaj to do skutku. Albo polej zacieki octem, zostaw na 2 godziny i spłucz. Do miejsc poniżej linii wody użyj mieszaniny ze szklanki octu i 1/4 szklanki sody (wsyp powoli, bo mikstura się burzy). Po 5 minutach myj powierzchnię (zamiast octu możesz wlać colę i po godzinie przetrzeć muszlę).
Kafelki
Możesz czyścić je octem i ciepłą wodą (w proporcji 1:3) lub amoniakiem (0,5 szklanki na 4 l wody, tylko do jasnej glazury) albo pastą z soli emskiej (6,50 zł/40 tabletek, w aptece) z płynem do mycia naczyń. Potem spłucz kilka razy ciepłą wodą. Zacieki przecieraj też przeciętą na pół pomarańczą. Uporczywe plamy wywabisz mieszanką sody oczyszczonej i wybielacza. Pożółkłe kafelki odzyskają biel, jeśli wyczyścisz je środkiem z 1/2 szklanki terpentyny i łyżki drobnej soli (mieszaj, aż się rozpuści).
Fugi
Jeśli się wykruszyły, usuń je i połóż nowe. Pociemniałe, poplamione lub zaatakowane przez grzyby szoruj szczotką zanurzoną w wodzie, a potem w sodzie albo nabłyszczaczu do zmywarek. Pożółkłe fugi i spoiny z silikonu wybielisz papką z proszku do prania białych rzeczy i odrobiny wody. Nałóż ją na brudne miejsca na minimum dwie godziny i spłucz. Możesz także używać preparatu do odgrzybiania (8 zł/0,5 l) albo mieszanki wody utlenionej z octem (1:1) lub zmywacza do paznokci i patyczków higienicznych. Na koniec wetrzyj wosk do samochodów, aby zapobiec dalszym zabrudzeniom.
Baterie i prysznic
Plamy z wody na armaturze wyczyścisz suchą ścierką z mąką. Osad z kranu schodzi przetarty octem, ale bezpieczniej usuwać go roztworem kwasku cytrynowego (trzy łyżki na szklankę wody). Możesz też zmoczyć szmatkę w roztworze kwasku, owinąć kran, zostawić na 12 godzin i doszorować. Zardzewiałe miejsca pocieraj ściereczką zwilżoną wodą amoniakalną. Ale do baterii z tworzywa sztucznego używaj łagodnych środków, np. płynu do mycia naczyń, a ostatecznie delikatnego mleczka.
Zobacz także: