Menopauza może utrudniać kobietom pracę. Czas przełamać ten temat tabu
Płatna współpraca
Menopauza to etap życia, który dotyczy mniej więcej połowy populacji. Jest więc powszechny, a mimo to nadal pozostaje owiany tabu. Mówi się o nim (zbyt) mało, a jeśli już – to niechętnie i z konieczności. Ale też z pewnym zakłopotaniem i skrępowaniem. Milczenie w tej sprawie jednak nie tylko nie pomaga, co wręcz szkodzi. Warto to zmienić, ponieważ problemy, o których rozmawia się głośno, zamieniają się w wyzwania. A z nimi można już się zmierzyć.
Skąd wynikają trudności w rozmowie o menopauzie? Być może najważniejszą przyczyną jest fakt, iż zmiany zachodzące w kobiecym organizmie wciąż są postrzegane jako temat zbyt intymny, aby poruszać go w przestrzeni publicznej. Do tego dochodzi obawa przed stygmatyzacją - menopauza bywa utożsamiana z końcem kobiecości, co z kolei wzbudza poczucie wstydu czy wywołuje strach przed byciem postrzeganą jako mniej atrakcyjna. Pojawiają się też obawy przed reakcjami typu: "Przesadzasz", co dodatkowo potęguje osamotnienie. Niezależnie jednak od przyczyny - milczenie w tej sprawie z pewnością nie rozwiązuje problemu, lecz go pogłębia. Przełamywanie tabu jest zatem konieczne - dla dobra kobiet, ich bliskich, a także społeczeństwa jako całości.
Zdrowie, relacje, społeczeństwo, czyli wielowymiarowy wpływ menopauzy
Menopauza najczęściej bywa postrzegana jako problem wyłącznie zdrowotny. I trudno się dziwić, gdyż jej najbardziej oczywiste i widoczne symptomy związane są właśnie z fizjologią. Uderzenia gorąca, nocne poty, trudności ze snem, bóle stawów, zwiększone ryzyko osteoporozy i chorób serca, przyrost masy ciała... Wszystko to przekłada się jednak nie tylko na osłabienie fizyczne, ale również psychiczne.
Bo menopauza to coś więcej niż tylko zmiany zdrowotne. Wpływa także na relacje społeczne, co potrafi być nie mniej dotkliwe. Przede wszystkim kobiety wkraczające na nowy etap życia często czują się niezrozumiane: w miejscu pracy, w gronie znajomych czy nawet w otoczeniu najbliższej rodziny. Efekt? Reakcja obronna, czyli wycofanie z życia społecznego. Koło się zamyka, a spirala samotności nakręca.
Menopauza a praca. Dlaczego bywa tak trudno (a wcale tak być nie musi)?
O ile jednak z rodziną czy przyjaciółmi łatwiej nawiązać dialog, o tyle na płaszczyźnie zawodowej bywa to o wiele trudniejsze. Wynika to z kilku czynników, ale kluczowy wydaje się fakt, iż miejsce pracy rządzi się specyficznymi zasadami. Obowiązują mianowicie normy profesjonalizmu i dystansu, które często zniechęcają do poruszania tematów osobistych. Otwarte mówienie o menopauzie może więc zostać odebrane jako naruszenie tych zasad bądź też jako próba usprawiedliwienia mniejszej efektywności.
Niestety, objawy menopauzy mogą do pewnego stopnia wpływać na wydajność i zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych. Wyobraźmy sobie ważne spotkanie, podczas którego kobieta zaczyna się intensywnie pocić, a jej twarz oblewa się rumieńcem. To sytuacja rozpraszająca i obniżająca koncentrację, ale też nadwyrężająca pewność siebie. Nie bez znaczenia są także wahania nastroju czy trudności ze snem, powodujące spadek kreatywności czy kłopoty z radzeniem sobie z presją czasu.
Tymczasem środowisko pracy powinno być przestrzenią tyleż neutralną, co wspierającą. Nie powinno być natomiast dodatkowym źródłem stresu. A zmienić to może przełamanie tabu, które wciąż otacza tematy związane z menopauzą. Otwarta rozmowa i edukacja, a w dalszej kolejności wyrozumiałość i wsparcie to szanse na zbudowanie lepszej atmosfery i podniesienie efektywności całego zespołu.
Cały czas mówimy jednak o objawach menopauzy, na które mamy - w większym lub mniejszym stopniu - wpływ. Możemy z nimi "walczyć" choćby rozmową, zdrową dietą czy też aktywnością fizyczną i umysłową. Co natomiast z tym, na co wpływu nie mamy lub mamy znikomy?
Widoczne objawy menopauzy i ich konsekwencje
Jednym z najbardziej widocznych i trudnych do ukrycia (a także: zaakceptowania) objawów menopauzy pozostaje wypadanie włosów. Proces ten ma swoje źródło w zmianach hormonalnych - spadek poziomu estrogenów oraz wzrost aktywności androgenów osłabiają mieszki włosowe. A dla większości kobiet utrata włosów to nie tylko kwestia estetyczna, ale także emocjonalna. To ważny element ich tożsamości i atrakcyjności. Tym bardziej w pracy, gdzie wygląd najsilniej przekłada się na odbiór przez innych. Czy można temu skutecznie zaradzić?
Na rynku oferowane są coraz efektywniejsze rozwiązania w walce z wypadaniem włosów. Tego rodzaju produkty, jak cała seria Plantur, zawierają aktywne składniki (fitoestrogeny, kofeina, cynk czy niacyna), które wspierają mieszki włosowe i poprawiają ich kondycję.
Konkretnym przykładem jest Plantur39 Phyto-Caffeine, który został opracowany specjalnie dla kobiet w okresie menopauzy. Skuteczność działania preparatu dowiodły badania przeprowadzone na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie - regularne korzystanie z produktu Plantur39 Phyto-Caffeine znacząco zmniejszyło wypadanie włosów u badanych kobiet. Po czterech miesiącach stosowania preparatu 15 z 19 uczestniczek odnotowało wyraźne lub bardzo wyraźne pozytywne efekty.
Sięganie po nowoczesne produkty to jednak nie tylko zauważalna poprawa w wyglądzie, ale też jeśli chodzi o samopoczucie. Co równie ważne: kobiety zyskują dodatkowo poczucie większej kontroli nad swoim życiem - wzięły sprawę we własne ręce i zauważyły pozytywne rezultaty. Plus dziesięć punktów do pewności siebie!
Menopauza to bowiem wyzwanie i nie sposób udawać, że jest inaczej. Ale wyzwanie, z którym jak najbardziej można się zmierzyć i wyjść obronną ręką. Tym bardziej że dotykające kobiety w tym czasie problemy mają wpływ także na ich najbliższe otoczenie - czy to w domu, czy w pracy. Otwartość w rozmowie o menopauzie i nieunikanie tego tematu to zatem nie tylko realne gesty wsparcia wobec kobiet. To nasz wspólny interes.
Płatna współpraca