Miodowa pielęgnacja
Ten słodki dar natury doskonale się sprawdza jako naturalny kosmetyk.
Regeneruje suchą skórę dłoni
Szorstką i popękaną wygładzi peeling z miodu. Łyżkę płynnego miodu wymieszajmy z łyżeczką płatków owsianych i taką miksturą masujmy skórę przez co najmniej dziesięć minut. Następnie spłuczmy dłonie letnią wodą, dokładnie je osuszmy i wetrzyjmy w skórę odżywczy krem.
Zamiast płatków owsianych do miodu można dodać otręby, zmielone migdały lub fusy z kawy. Peeling stosujmy regularnie, co najmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli skóra rąk jest spierzchnięta i popękana, można nałożyć na nią maseczkę z miodu. Aby wzmocnić jej działanie, miód warto lekko podgrzać (najwyżej do temperatury 37°C).
Upiększa i łagodzi podrażnienia
Miód jest składnikiem wielu kosmetyków zapobiegających starzeniu się skóry. Nie tylko bowiem świetnie ją nawilża, ale także spłyca drobne zmarszczki i pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny. Można smarować nim skórę po depilacji, ponieważ działa na nią łagodząco.
Delikatnie rozprowadzamy miód na wilgotnych łydkach lub pod pachami i lekko go wklepujemy. Po 2-3 minutach spłukujemy letnią wodą. Doskonałym sposobem na nawilżenie i wygładzenie skóry jest miodowa kąpiel. Do wanny z wodą o temperaturze ok. 37°C dodajmy mały słoik miodu i relaksujmy się przez 15-20 minut.
Goi spierzchnięte usta
Jeśli nie mamy pod ręką ochronnej pomadki, popękane usta możemy posmarować miodem. Warto też co drugi dzień wykonać miodowy masaż, który ujędrni wargi i zapobiegnie ich pierzchnięciu. Możemy użyć do tego celu czystej, miękkiej szczoteczki do zębów. Pokryte warstwą miodu usta masujemy okrężnymi ruchami przez mniej więcej minutę.
Odżywia zniszczone włosy
Na przesuszone, osłabione farbowaniem włosy regenerująco zadziała maseczka z miodu i oliwy. Do 50 lub 100 g miodu (w zależności od długości włosów) dodajemy 1-2 łyżki oliwy, np. z pestek winogron. Nakładamy mieszankę na włosy, owijamy je folią, ręcznikiem i pozostawiamy na godzinę. Po tym czasie myjemy głowę dwa razy szamponem.
Pyłek pełen witamin
Pyłek kwiatowy warto stosować nie tylko jako dodatek do maseczek, ale także przyjmować go doustnie (rozpuszczony w wodzie). Jest bowiem bardzo bogaty w witaminy, makro- i mikroelementy i aminokwasy. Pyłek nie tylko wzmacnia organizm, ale także oczyszcza go ze szkodliwych substancji przemiany materii.
Miód na bóle stawów
Okład z miodu rozsmarowanego na kawałku płótna łagodzi bóle stawów, obrzęki i likwiduje tzw. guzki artretyczne. Aby kuracja była jeszcze skuteczniejsza, przez cały okres terapii należy zażywać trzy razy dziennie po łyżeczce miodu. Przy dolegliwościach żołądkowych można go rozpuścić w 1/2 szklanki ciepłej wody i wypić.
Nie tylko miód
Do pielęgnacji skóry możemy wykorzystywać także inne pszczele produkty. Z pyłku kwiatowego, żółtka i oliwy przyrządzimy maseczkę, która doskonale odżywi i wygładzi skórę. Łyżeczkę pyłku rozpuszczamy w odrobinie wody, dodajemy do żółtka, dolewamy łyżeczkę oliwy lub olejku, np. migdałowego, mieszamy i nakładamy na twarz, szyję i dekolt na 15 minut. Zmywamy przegotowaną wodą. Zamiast pyłku możemy użyć mleczka pszczelego (1-2 tabletki rozpuszczone w małej ilości wody) i łyżeczki propolisu. Taka mikstura działa odmładzająco na skórę. Poprawia jej sprężystość i elastyczność.