Morska toń w twojej łazience
Wsyp do wanny z ciepłą wodą garść soli. Zanurz się w niej na kilka minut, a poczujesz, że krew żywiej krąży ci w żyłach!
Sól jest niezdrowa? W nadmiarze rzeczywiście tak, bo sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i podnosi ciśnienie. Jednak stosując się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, z pewnością sobie nie zaszkodzisz. Zgodnie z jej normami bez konsekwencji wolno zjeść pięć gramów (płaską łyżeczkę) soli w ciągu doby. Należy przy tym pamiętać, że bardzo dużo zawierają jej produkty gotowe - wędliny, zwłaszcza wędzone, konserwowe dania, sery pleśniowe i żółte, niektóre przyprawy i kostki rosołowe.
Jaką solą solić, a jaką się leczyć
Znaczenie ma jakość soli. Za najzdrowszą uważana jest morska, bogata w pierwiastki, szczególnie jod. Karierę robi też ostatnio różowa sól himalajska, zawierają ca dużo minerałów w łatwo przyswajalnej formie. Zdecydowanie należy unikać białej soli rafinowanej, która została chemicznie oczyszczona i pozbawiona cennych mikroelementów. Natomiast można jej śmiało używać do rozmaitych zabiegów zdrowotnych i kosmetycznych.
Najprostszym takim zabiegiem jest kąpiel w solance. Przyniesie ona ulgę w bólach mięśni i stawów, pobudzi krążenie krwi i pomoże wygrzać się przy przeziębieniu. Dodatkowo wspomoże w walce z cellulitem. Na początek weź prysznic. Żeby przygotować kąpiel, rozpuść w wannie z ciepłą wodą szklankę soli. Zanurz się na dwadzieścia minut, po czym spłucz ciało, szybko się wytrzyj i ciepło ubierz. Słoną kąpiel stosuj nie częściej niż trzy razy w tygodniu.
Gdy dokuczają ci bóle stawów, możesz sobie pomóc słonymi okładami. Zmocz ręcznik ciepłą wodą i obficie posyp go solą. Przyłóż tak przygotowany okład do bolącego miejsca, przykryj folią i kocem. Poleż tak min. trzydzieści minut.
Dla zdrowszego, pięknego wyglądu
Jeżeli masz cerę przetłuszczającą się i skłonną do wyprysków, raz w tygodniu nałóż na twarz solną maseczkę. Do trzech łyżek drobnej soli dodaj łyżkę wody. Wymieszaj. Maseczkę nakładaj na strefę T (czoło, nos, broda), trzymaj dziesięć minut, zmyj ją ciepłą wodą. Żeby pozbyć się cellulitu, stosuj peeling z soli zmieszanej w równych proporcjach z oliwą z oliwek. Miksturą nacieraj skórę dwa razy na tydzień.
Słona kąpiel będzie też ratunkiem dla zmęczonych, obrzmiałych stóp. Do miski z ciepłą wodą wsyp pół filiżanki soli, dodaj pięć kropli olejku do aromaterapii o zapachu lawendy lub eukaliptusa. Mocz stopy przez kwadrans, następnie je opłucz, wytrzyj - także między palcami - i posmaruj kremem.
Agnieszka Pacuła