Natura bywa groźna
Wiosna wabi kolorami i upaja zapachem. Bywa jednak, że spacer kończy się wizytą u lekarza... Na co powinniśmy szczególnie uważać? Co może być niebezpieczne?
Zagrożeniem mogą być zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Dlatego spacerując po trawie nigdy nie zdejmuj butów. Siadając na ziemi, zawsze rozłóż koc lub matę.
Bolesne użądlenia
Kwitnące kwiaty na łące przyciągają żądlące owady. Najmniejsze zagrożenia stanowią pszczoły, bo same z siebie raczej nie przejawiają agresji. Poza tym, żądlą tylko raz. Jeśli jednak szybko nie wyciągniesz żądła, jad długo będzie się sączyć do organizmu. Usuwaj je pęsetą lub igłą.
Uwaga! Nie wyciągaj palcami, bo na końcu żądła jest pęcherzyk jadowy, którego ucisk spowoduje szybkie spływanie jadu. Na miejsce użądlenia przyłóż kompres z wody z octem, amoniakiem lub kostki lodu. Większym niebezpieczeństwem są osy.
Czają się w pobliżu żywności, szczególnie smakują im owoce, słodkie soki oraz słodycze, a także... surowe mięso. Największą osą jest szerszeń, który czyha w okolicy swych gniazd. Jego użądlenie bardzo boli (ma długie żądło), a jad jest silniejszy niż os i pszczół.
Dokuczliwe mrówki i żmija
Ugryźć mogą pająki. Na szczęście nie są to ukąszenia niebezpieczne, ale bardzo nieprzyjemne. Na naszych łąkach żyje ok. 100 gatunków mrówek. Wstrzykiwany przez nie kwas potrafi mocno podrażnić skórę, ale tylko miejscowo. Zazwyczaj wystarczy zimny kompres lub posmarowanie piekących miejsc maścią.
W Polsce jest tylko jeden gatunek jadowitego gada - żmija zygzakowata. Lubi wygrzewać się w cieple i właśnie wtedy można na nią nastąpić. Przestraszona atakuje, wypuszczając jad. Osobę ukąszoną należy jak najszybciej zawieźć do lekarza.
Drażniące soki
Boleśnie mogą poparzyć pokrzywy, a podrapać osty, ale najbardziej niebezpieczną rośliną naszych łąk jest barszcz Sosnowskiego. Sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. W połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym może spowodować bardzo groźne oparzenia II i III stopnia.
Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, natychmiast zejdź ze słońca i przemyj skórę wodą z mydłem. Podrażnione miejsca chroń jeszcze co najmniej 48 godzin. Uważaj na małe dzieci. Zwracaj uwagę, aby nie wkładały żadnych kwiatów do buzi. Nawet pięknie pachnące majowe konwalie potrafią być bardzo groźne.
Na nie uważaj!
Żmija zygzakowata
Ma ok. 90 cm długości, na grzbiecie ciemniejszy zygzak. W trójkątnej głowie ma pionowe źrenice.
Pszczoła
Zazwyczaj ma 8 mm, ale są i pszczoły 18.-mm. Może być czarna, ciemnobrązowa, żółta lub czerwono-pomarańczowa.
Pająk
Opisano ponad 40 tys. gatunków. Mają od 0,5 mm do 12 cm długości. Jad tylko 3 proc. z nich jest szkodliwy dla człowieka.
Osa
Ma czarno-żółte ubarwienie. Odwłok u nasady jest mocno przewężony (stąd określenie talia osy). Gniazda buduje w ziemi.
Mrówka
Może być czarna, brunatna lub żółta, rzadziej pstra. Wszystkie mają dużą głowę, a tułów wydłużony i wąski.
Piękne trucizny
Barszcz Sosnowskiego
To prawdziwy gigant - może urosnąć do 4 m, a kwiaty mają nawet 0,5 m średnicy. Sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne.
Konwalia
Zawiera alkaloidy stosowane do produkcji leków. Spożycie tylko kilku jagód może już być śmiertelne! Równie trująca jest woda, w której stały ścięte kwiaty.
Tojad mocny
Zwyczajowa nazwa tej pięknej rośliny - mordownik, mówi sama za siebie. Zawarta w niej akonityna najpierw pobudza, a potem poraża nerwy czuciowe i ruchowe.
Blekot pospolity
Przypomina pietruszkę lub pasternak. Podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego, w większych dawkach może wywołać paraliż układu nerwowego.