Nie daj się komarom
Aby owady nie uprzykrzyły ci wakacji, dowiedz się, jak je skutecznie odstraszyć i jak łagodzić ich ukąszenia. Podpowiadamy kilka niezawodnych domowych sposobów.
Parny i deszczowy początek lata to niestety najlepszy klimat dla rozmnażania komarów. Sprawdź, jak się przed nimi uchronić.
Zabezpiecz dom
Na rynku są dostępne specjalne urządzenia, które po podłączeniu do gniazdka rozpylają automatycznie preparat owadobójczy. Trzeba je jednak dobrze dobierać. Niektóre stosują bowiem zapach, który może drażnić oczy lub być niezdrowy przy dłuższym wdychaniu. Dlatego zawsze stosuj je w przewiewnym pomieszczeniu i przy otwartych oknach.
Jeśli jednak dodatkowo drażni cię bzyczenie komarów, warto zainwestować w moskitierę okienną, która uniemożliwi im dostęp do wnętrza. Jeśli nie jest możliwa taka instalacja, dostępne są moskitiery (także przenośne, turystyczne) w formie baldachimu nad łóżko. Można również wykorzystać naturalne odstraszacze. Na parapecie lub na balkonie ustaw doniczki z pelargoniami, kocimiętką, bazylią lub miętą. Komary nie lubią zapachu tych ziół.
W plenerze
Gdy nie chcesz, by komary uprzykrzyły Ci piknik na łonie natury czy rodzinny grill w ogrodzie, zastosuj kadzidła. Można je kupić w postaci lontu w kształcie spirali lub wonnych świec. Jeśli masz ogrodowe lampiony, wlej do nich olejki eteryczne. Odstraszająco zadziała zapach migdałowy, cytrynowy, cynamonowy lub eukaliptusowy.
Czytaj etykiety
Najczęściej przeciw komarom używamy sprayu. Stosując go, trzeba mieć na uwadze parę kwestii. Pamiętaj, że niektórych (o większym stężeniu preparatu) nie można stosować na ubranie, gdyż mogą je odbarwić. Najlepiej sprawdź, jak reagują w kontakcie z materiałem w mniej widocznym miejscu. Środki odstraszające źle działają na lakierowaną galanterię skórzaną, np. pasek od zegarka.
Warto dokładnie czytać etykiety repelentów, bo niektóre nie są przeznaczone dla dzieci. Ważna jest także substancja czynna preparatu. Na przykład niektóre spraye zawierają ikarydynę, która po pierwsze, nie ma tak intensywnego zapachu, jak inne (IR3535 czy DEET), a po drugie, wolniej wyparowuje. Ikarydyna wywołuje również mniej podrażnień skóry.
A gdy już ukąsi
Jeśli mimo zabezpieczeń zostaniesz pogryziony przez komary, przede wszystkim nie rozdrapuj bąbli. W drogeriach oraz aptekach dostaniesz maści i żele łagodzące swędzenie, jednak możesz też zastosować domowe sposoby. Do bąbla przyłóż na przykład plasterek czosnku, cytryny lub nacięty liść aloesu. Jeśli obrzęk po ugryzieniu komara utrzymuje się dłużej niż kilka dni, udaj się do lekarza. Może to być uczulenie lub doszło do zakażenia.
Przydatne gadżety
Moskitiery: Stosuj je albo w oknach, albo w formie baldachimów nad łóżkiem, szczególnie dziecięcym.
Spray: To najprostszy środek odstraszający. Działa od 2 aż do 6 godzin. Rozpylaj na ciało.
Spirale: Palą się wolno, działając dłużej. Po dotknięciu lontu nasączonego preparatem należy umyć ręce.
Świece: Można kupić gotowe świece wonne lub lampki, do których wlewa się olejki eteryczne.