Reklama

Niebywałe co potrafi jeden składnik. Prawdziwy "wysysacz" brudu i toksyn z grosze

Węgiel aktywny to naturalny i tani „pochłaniacz” zanieczyszczeń, toksyn czy zrogowaciałego naskórka. Działa fantastycznie na włosy i uzębienie, stosuje się go do też leczenia wielu dolegliwości trawiennych. Jak to możliwe, że jeden składnik potrafi tak wiele? Oto w czym tkwi sekret węgla aktywnego i dlaczego warto stosować go w codziennej pielęgnacji.

Właściwości węgla aktywnego

Węgiel aktywny od dawna jest wykorzystywany w branży farmaceutycznej, a także kosmetycznej i ceniony za swoje niezwykłe właściwości. To podstawowy lek zalecany przy wzdęciach i biegunkach, zewnętrznie do leczenia zmian trądzikowych i problemu z nadmiernym przetłuszczeniem się skóry. Jest to związek naturalny, a więc nietoksyczny, tani i łatwo dostępny. Dziś produkty do pielęgnacji i higieny są dostępne w każdej drogerii i cieszą się ogromną popularnością. "Wysysają" wszystko, co złe i fantastycznie wpływają na wygląd.

Reklama

Węgiel aktywny wytwarzany jest w temperaturze około 900 stopni Celsjusza. Posiada dużą powierzchnię porów - tzw. sorpcyjną. Dzięki temu ma zdolności absorbujące - pochłania, a wręcz wysysa różnego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne. Głównymi źródłami węgla są:

  • węgiel kamienny
  • węgiel brunatny
  • torf
  • drewno

Pomaga pozbyć się z organizmu substancji toksycznych, przez co wspaniale oczyszcza i działa zbawiennie na cały układ pokarmowy.

Czytaj również: Węgiel aktywny w uprawie roślin doniczkowych. Jak działa?

Kosmetyki z węglem aktywnym

W kosmetyce węgiel aktywny wykorzystywany jest w formie pylistej. Stosuje się go m.in. do produkcji: mydeł, peelingów, preparatów myjących, maseczek, pas do zębów, szamponów do włosów. W drogeriach, supermarketach, czy sklepach internetowych dostępnych się mnóstwo profesjonalnych preparatów na bazie węgla aktywnego. Można przygotować je również samodzielnie, dodając pyłek do produktów spożywczych czy ulubionych kosmetyków.

Węgiel aktywny dla skóry

Węgiel aktywny wykorzystywany jest do produkcji preparatów o działaniu antybakteryjnym, rozjaśniającym, przeciwzapalnym i kojącym. Pochłania sebum, pomaga w leczeniu trądziku, usuwa zrogowaciały naskórek, dogłębnie oczyszcza, zwalcza zaskórniki, przy czym nie podrażnia.

Zobacz też: Węgiel w domowej apteczce. Pogromca toksyn, bakterii i pleśni

Węgiel aktywny dla włosów

Węgiel aktywny fantastycznie poradzi się z dogłębnym oczyszczaniem skóry głowy, usunięciem wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Świetnie sprawdzi się u osób z tendencją o przetłuszczania kosmyków, bowiem pochłania nadmiar sebum, dotlenia i odżywia, przedłużając ich świeżość. Szampony z węglem aktywnym są skuteczniejsze niż niejeden drogi preparat - polecane są nie tylko do włosów tłustych, ale i jako środek pomocniczy przy leczeniu łupieżu czy nadmiernego wypadania. Co ciekawe, posiadaczki naturalnie ciemnych włosów stosują też węgiel aktywny do przykrywania pojedynczych, siwych kosmyków. 

Węgiel aktywny dla jamy ustnej

Węgiel aktywny stosowany jest również jako składnik past do zębów i preparatów wybielających. Czarne "mazidła" czy płyny stosowane do higieny jamy ustnej sprawią, że zginą wszelkiego rodzaju bakterie, a dziąsła będą zdrowsze. Ponadto węgiel aktywny i w tym przypadku poradzi sobie doskonale z pochłanianiem zanieczyszczeń z płytki nazębnej, co skutkować będzie ich wybieleniem i piękniejszym uśmiechem. Jednocześnie preparaty z węglem aktywnym do zębów są łagodne dla szkliwa, wolne od detergentów czy fluoru.  

Czytaj również: Kosmetyki za mniej niż 2 złote. Oto niezawodne patenty domowej roboty

Pielęgnacja węglem aktywnym - domowa maseczka do twarzy

Oto jak wykonać domową maseczkę oczyszczającą do twarzy na bazie węgla aktywnego. Świetnie oczyści i odżywi skórę, pomoże pozbyć się zaskórników i przyspieszy gojenie zmian trądzikowych. Potrzebne będzie:

  • 1 łyżeczka węgla aktywnego (w formie pyłku)
  • 1 łyżeczka zielonej glinki (dowolnej)
  • przegotowana woda

Pyłek należy połączyć z zieloną glinką w miseczce, dolać odrobinę wody - nie za dużo, tyle, aby uzyskać konsystencję gęstej papki. Gotową maseczkę wystarczy nałożyć na twarz na ok. 10 minut. Jeśli produkt zacznie za bardzo wysychać na skórze, można zwilżać go w międzyczasie wodą termalną w sprayu. Po upływie wskazanego czasu dokładnie zmyć letnią wodą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wlosy | węgiel aktywny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy