O tym pamiętaj przed wyjazdem

Zanim wybierzesz się na upragnione zagraniczne wakacje, musisz się dobrze przygotować. Nie odkładaj spraw paszportowych lub wizowych na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Częstym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów jest np. Egipt, w którym zmieniły się niedawno zasady wizowe
Częstym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów jest np. Egipt, w którym zmieniły się niedawno zasady wizowe123RF/PICSEL

Niedługo urlopy, który część z nas zechce spędzić za granicą. Co będzie ci potrzebne, by ją przekroczyć?

Strefa Schengen

Od końca 2007 r. Polska jest w strefie krajów ze swobodnym przepływem ludzi. Należą do niej państwa Unii Europejskiej (poza Bułgarią, Chorwacją, Cyprem, Irlandią, Rumunią i Wielką Brytanią) oraz Islandia, Norwegia i Szwajcaria.

W obrębie strefy, przekraczając granicę, nie trzeba okazywać dowodu tożsamości. To nie znaczy, że nie należy go mieć przy sobie. Paszport lub dowód osobisty będzie potrzebny np., gdy lecisz samolotem. Warto je mieć też za granicą, gdy będziesz potrzebować pomocy.

Zmiany wizowe w Egipcie

Częstym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów jest np. Egipt, w którym zmieniły się niedawno zasady wizowe. Nadal będzie można kupić ją już na miejscu, gdy podróżujesz w zorganizowanej grupie. Jednak zanim wybierzesz się na wycieczkę indywidualnie, musisz starać się o nią w Polsce.

Po paszport osobiście

Wakacje to nie najlepszy moment na wyrabianie paszportu. Urzędy wojewódzkie są przepełnione, na nowy paszport możesz czekać aż do 30 dni. Musisz go też odebrać osobiście. Opłata paszportowa to obecnie 140 zł. 50-procentową zniżkę mają m.in. studenci, emeryci i inwalidzi po okazaniu odpowiednich dokumentów.

Sprawdź przepisy

Zanim zaplanujesz wyjazd do egzotycznego kraju, dokładnie zapoznaj się z jego przepisami wizowymi. Pomocna będzie tu strona www.msz.gov.pl (zakładka "informacje konsularne") lub strony ambasad poszczególnych krajów. Przy czym pamiętaj, żeby sprawdzić również przepisy państw, przez które przejeżdżasz tranzytem.

Bezpieczeństwo

Przed wyjazdem warto również zapoznać się na stronie internetowej ministerstwa spraw zagranicznych z ostrzeżeniami dla podróżujących za granicę. Jeśli masz smartfon, ściągnij oficjalną aplikację mobilną iPolak (na iPhony i telefony z systemem Android).

A co, jeśli stracisz paszport za granicą? Udaj się do polskiej placówki dyplomatycznej (lub innego kraju UE). Musisz mieć przy sobie zgłoszenie kradzieży spisane przez policję. Zostanie Ci wydany paszport tymczasowy na powrót do domu. Jego koszt to ok. 200 zł (w przypadku kradzieży), ale w uzasadnionych przypadkach będziesz mógł zapłacić za niego po powrocie do Polski.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas